RUS - FIN: Rusové porazili na nájezdy Finy a jsou jistými vítězi Turnaje čtyř zemí

neděle 28.8.2016 | Jan Hochman, Ivan Hochman

Poslední hrací den hodonínského turnaje zahájil souboj zatím neporažených Rusů a finského národního týmu. Sborná šla do utkání s tím, že jakýkoli bodový zisk jí stačí k tomu, aby si zajistila v konečném zúčtování první místo a to se také svěřencům trenéra Brjagina nakonec podařilo. Duel dospěl za stavu 1:1 až do samostatných nájezdů, v nichž byli úspěšnější Rusové, kteří prošli turnajem bez jediné porážky a stejně jako na jaře si ze Slovácka odváží pohár pro vítěze.

Sestavy

Rusko: Suchačjov - Rykov (C), Fazylzjanov, Zajcev, Volkov Artem, Čmychov, Kudako, Voronkov, Sidorov - Polunin, Vorobjov, Kaprizov (A) - Čebykin, Li, Artemov - Kvartalnov (A), Volkov Alexandr, Kudrjavcev - Rubcov, Kostin. Trenér: Valerij Brjagin.

Finsko: Kaarlehto (Ruusu) - Heiskanen, Vainio, Parikka (A), Salo, Rautanen, Leskinen, Niemeläinen, Ilomäki - Koivula, Räsänen (A), Jääskä - Oksanen, Koppanen, Väyrynen (C) - Vidgren, Heikkinen, Luoto - Juhola, Niemelä, Knuutinen. Trenér: Jukka Rautakurpi.

Reportáž

Kompletní fotogalerii z utkání najdete ZDE.

Více ze hry měli v první části jasně ruští mladíci. Ti ale svou herní i střeleckou převahu dlouho nedokázali gólově potvrdit. Až vteřinu před vypršením první dvacetiminutovky zužitkoval Vorobjovu přihrávku Alexandr Volkov a poslal tak Rusy do vedení. O převaze svěřenců trenéra Brjagina v první části jasně vypovídá poměr střel - který vyzněl 11:3 pro Rusko.

Ve druhé třetině se Finové zlepšili a hra se vyrovnala. Vyrovnání měl na hokejce chvíli po polovině duelu Koppanen, ale Suchačjov jej skvěle vychytal. Finové získali v těchto fázích utkání územní i herní převahu, dopomohla jim k tomu i dvě ruská vyloučení krátce za sebou.

A v závěru Čmychovova trestu se Finové dočkali vyrovnávací trefy. Jääskä chytře našel volného Aapeliho Räsänena, který se natlačil až před brankáře Suchačjova a zavěsil puk do odkryté části brány.

Jedenapadesátá minuta málem nabídla vedoucí gól Finů. Niemelä posílal v útočném pásu puk křižnou přihrávkou na svého spoluhráč, do tohoto pasu položil svou hůl Rus Vorobjov, a nebýt dobrého zákroku brankáře Suchačjova, skončil by puk ve v ruské brance.

Rusové, vědomi si toho, že jim bod z tohoto duelu k celkovému prvenství v turnaji stačí, v závěrečných minutách nikam nespěchali a utkání tak za stavu 1:1 dospělo do prodloužení. V něm byl blízko gólu Vainio, ale finský mladík si nevšiml, že Suchačjovem vyražený kotouč zůstal volný u levého betonu ruského golmana.

Prodloužení tak rozhodnutí nepřineslo a vítěze musely určit až samostatné nájezdy. V nich se dokázali prosadit první dva ruští nájezdníci Arťom Arťomov i Polunina jelikož Suchačjov oba finské střelce dokázal vychytat, zvítězili Rusové 2:1, připsali si dva body do tabulky a celý turnaj tak se ziskem osmi bodů ovládli.

Jukka Rautakurpi (Finsko):
Dnes jsme nevyhráli, protože se nám nepodařilo vstřelit aspoň jeden další gól z akcí, které jsme si vytvořili. Kluci se v prodloužení ve hře 3 na 3 snažili, ale nezadařilo se. Nájezdy už pak byly spíše o náhodě.