CZE - RUS: Čeští mladíci bojovali až do poslední vteřiny, ruské sborné však nakonec podlehli o dvě branky

sobota 27.8.2016 | Jan Hochman, Tomáš Chramosta

Fanoušci na hodonínském zimním stadionu měli možnost sledovat skvělé utkání mezi dvěma velkými rivaly domácím českým výběrem a týmem Ruska. Sborná šla do utkání z pozice favorita, ale svěřenci trenéra Petra byli rudé mašině více než vyrovnaným soupeřem. Na střely byl dokonce český výběr aktivnější, produktivnější ale byl jejich soupeř. Česká hokejová reprezentace po velkém boji podlehla ve svém druhém utkání na turnaji Rusku 2:4.

Sestavy

Česko: Růžička (Vladař) - Hrdinka, Adámek, Kalina, Weinhold, Hronek (C), Krenželok - Vracovský, Pavlík, Kurovský, Lakatoš (A), Dvořák, Kodýtek, Karafiát, Koblížek (A), Suchý, Anděl, Dufek. Trenér: Jakub Petr.

Rusko: Suchačjov (Samsonov) - Kudako, Sidorov, Čmychov, Fazylzjanov, Zajcev, Voronkov, Rykov (C), Arťom Volkov - Kaprizov (A), Arťomov, Kvartalnov (A), Polunin, Kostin, Alexandr Volkov, Li, Rubcov, Čebykin, Vorobjev, Kudrjavcev. Trenér: Valerij Brjagin.

Reportáž

Kompletní fotogalerii z utkání najdete ZDE.

Od prvních vteřin se hrál hodně svižný hokej plný osobních soubojů a nebezpečných akci před oběma brankáři. Více ze hry měli ruští mladíci, ale ani svěřenci trenéra Petra se nenechali zahanbit. Střelci na obou stranách se činili, celkem vyslali dvacet ran a některé z nich byly opravdu hodně nebezpečné.

O ruskou ofenzivu se staral zejména Kaprizov a Li, kteří nejednou Růžičkovi a jeho spoluhráčům zamotali hlavy. Na české straně se do největší příležitosti první tercie dostal čtyři minuty před přestávkou Suchý, kterému Suchačjov doslova ukradl gól skvělým zákrokem lapačkou. Domácí výběr mohlo navíc mrzet, že nevyužilo ani jednu ze dvou nabídnutých přesilovek o dva hráče.

Rychlý a útočný hokej pokračoval i po změně stran. První gól zápasu se zrodil v polovině utkání, kdy ruský brejk zakončoval Klim Kostin, jemuž se, s pomocí nešťastné teče jednoho z bránících českých hráčů, podařilo překonat bezmocného Růžičku.

Češi ale vzápětí srovnali. V přesilové hře vybojovali Suchý s Pavlíkem u mantinělu kotouč, který se následně dostal na hůl volného Petra Kaliny a obránce Sparty Praha našel mezírku mezi betonty ruského brankáře.

Přesilovku ale na konci druhé třetiny využili i ruští hokejisté. Česká obrana nechala nejnebezpečnějšímu hráči soupeře Kirillu Kaprizovovi, který pohodlně dorazil Rykovovu vraženou střelu za Růžičkova záda.

Mladí čeští reprezentanti se v závěrečné periodě snažili o vyrovnání, ale Rusové si jednobrankový náskok zkušeně hlídali. Osm minut před třetí sirénou se ve velké příležitosti přeci jen ocitl Koblížek, ale Suchačjov nájezd českého útočníka zneškodnil. O tři minuty později si vzal kotouč na svou hůl Danila Kvartalnov a nenápadnou střelou po zemi překonal Růžičku potřetí.

Čeští hráči ale nesložili zbraně a o sedmdesát vteřin později Dominik Lakatoš po Pavlíkově asistenci parádní ranou vymetl pavučiny v horním růžku ruské brány a bylo to zase jen o gól. Dvě minuty před koncem to český tým zkusil se šesti bruslaři, ale po sedmi vteřinách dal vítěznou ruskou tečku za dnešním duelem Kirill Kaprizov, který se trefil přes celou délku kluziště do opuštěné české brány. Závěr zápasu ještě zpestřila bitka Doudery a Voronkova .

Jakub Petr (Česko):
Jsou dny, kdy prohrajeme, a jsou dny, kdy soupeřům naložíme. Dnes mělo utkání rozhodně svou kvalitu, Rusové hráli skvělý hokej. Tohle jsou přesně ty zápasy, kdy prohrajete, ale zároveň musíte kluky pochválit za dobrý výkon. Rozhodovaly detaily, klíčovým momentem byl zbytečný útočný faul za stavu 1:1 a následná inkasovaná branka. Ve třetí třetině jsme se výrazně zlepšili, dokázali zareagovat na třetí ruský gól, ale nestačili jsme vyrovnat.

Valery Bragin (Rusko):
Z tohoto utkání jsme si odnesli víc, než jsme očekávali. Utkáni proti Česku byla opravdová výzva, tým ukázal velký charakter. Hráči dokázali, že jsou připraveni na těžké zápasy jak po mentální, tak po fyzické stránce.