FIN - SWE: Na góly chudé utkání rozhodla jediná trefa Fina Luota ze závěru zápasu

sobota 27.8.2016 | Jan Hochman, Jan Hochman

První utkání sobotního programu Turnaje čtyř zemí nabídlo severské derby Finska a Švédska. Oba skandinávské týmy se dlouho střelecky trápily a diváci na první a nakonec jedinou branku museli čekat až do samotného závěru duelu. Na konci předposlední minuty základní hrací doby se po individuální akci dokázal prosadit Joona Luoto a Finsko tak vyhrálo fotbalovým výsledkem 1:0.

Sestavy

Finsko: Kaarlehto (Ruusu) - Heiskanen, Vainio, Parikka (A), Salo, Rautanen, Leskinen, Niemeläinen, Ilömaki - Koivula, Räsänen (A), Jääskä - Oksanen, Koppanen, Väyrynen (C) - Vidgren, Heikkinen, Luoto - Juhola, Niemelä, Knuutinen. Trenér: Jukka Rautakurpi.

Švédsko: Mamenlind (Werner) - Ersson, Cederholm (A), Nässén, Gunnarsson, Malmström, Berglund (C), Danielsson - Storm, Davidsson, Jonsson - Lindholm, Lindström, Dahlström - Bratt (A), Karlström, Olhaver - Elfström, Pettersson, Zetterberg - Wahlgren. Trenér: Tomas Monten.

Reportáž

Kompletní fotogalerii z utkání najdete ZDE.

V první třetině dnešního odpoledního derby mezi Finskem a Švédskem byl k vidění velmi vyrovnaný hokej. Gólové šance se ale ani na jedné straně neurodily, protože prim v úvodní dvacetiminutovce hrály defenzivy. Mírně střelecky aktivnější byli Finové, ale švédský golman Mamenlind si se všemi šesti pokusy soupeře poradil.

Hokej bez velkých šancí pokračoval i po přestávce. A nic na tom nezměnila ani druhá finská přesilovka. Nejblíže gólu byl šest minut před koncem druhé třetiny finský útočník Joona Koppanen, který z úhlu překvapil švédského brankáře, ale ani tento kotouč si cestu do sítě nenašel. Ani jednomu z celků nešla upřít snaha, ale útočné výpady hatily časné nepřesnosti a tak byl i po čtyřiceti minutách stav stále 0:0.

Do závěrečné části vstoupili aktivnější finští mladíci, kteří si vypracovali několik velmi dobrý příležitostí, ale Mamenlind, někdy i s velkou porcí štěstí, držel bezbrankový stav. Švédové se ke slovu dostali až v polovině třetí periody, kdy si dvakrát v krátkém sledu zahráli v početní výhodě. Ani švédští střelci ale nedokázali najít recept na překonání Kaarlehta.

Když už to vypadalo, že utkání skončí v základní hrací době bezbrankovou remízou, našlápl finský Joona Luoto k sólové akci, objel branku a střelou z otočky obral Mamenlinda o jeho neprůstřelnost. Švédové to pochopitelně v poslední minut zkusili s šesti bruslaři v poli, ale na výsledku utkání se už nic nezměnilo. Finové tedy v derby se Švédskem zvítězili 1:0.

Jukka Rautakurpi (Finsko):
Hráli jsme lépe než včera, protože jsme hráli jako tým celých šedesát minut a čekali jsme na šance. Obvzlášť ve třetí třetině jsme hráli dobře. V prvních dvou hra nebyla tak dobrá, jako v té třetí. To byla naše třetina a díky ní jsme vyhráli zápas.

Tomas Monten (Švédsko):
Důvodem naší prohry je to, že jsme nevstřelili žádnou branku. Ve druhé polovině utkání jsme si připravili hodně gólových příležitostí, hlavně v přesilových hrách ve třetí třetině. Pokud chcete vyhrát zápas, musíte dát gól. Finsko celou dobu bránilo a hrálo svoji hru. My musíme být schopní vyhrát utkání i přes to, že gól dostaneme. Zítra musíme být v zakončení efektivnější.