CZE - FIN: Skvělá práce! Češi si vyšlápli na mistry světa a po výborném výkonu porazili Finy 4:2!

pátek 26.8.2016 | Jan Hochman, Ivan Hochman

Česká hokejová reprezentace do dvaceti let si hned na úvod třídenního turnaje připsala na Slovácku velmi cenný skalp. V prvním duelu je čekali úřadující juniorští mistři světa z Finska a parta kolem kapitána Filipa Hronka po parádním výkonu dokázala silného soupeře porazit. Čeští mladící si postupně vypracovali tříbrankový náskok, Finové v závěru dokázali snížit na rozdíl dvou gólů, ale víc jim už defenziva v čele se skvělým Danielem Vladařem nepovolila a po závěrečné siréně tak mohli čeští mladíci spolu s osmi stovkami fanoušků slavit vítězství 4:2.

Sestavy

Česko: Vladař (Růžička) - Hrdinka, Adámek, Kalina, Weinhold, Doudera, Hronek (C), Krenželok - Vracovský, Pavlík, Kurovský - Lakatoš (A), Dvořák, Kodýtek - Karafiát, Koblížek (A), Suchý - Anděl, Dufek, Ďurač - Procházka. Trenér: Jakub Petr.

Finsko: Ruusu (Kaarlehto) - Heiskanen, Ilomäki, Leskinen, Parikka (A), Rautanen, Niemeläinen, Vainio, Salo - Koivula, Heikkinen, Koppanen - Jääskä, Oksanen, Luoto - Niemelä, Väyrynen (C), Räsänen (A) - Knuutinen, Juhola, Vidgren. Trenér: Jukka Rautakurpi.

Reportáž

Kompletní fotogalerii z utkání najdete ZDE.

Utkání začalo opatrnou hrou z obou stran. Více ze hry měli v první polovině úvodní části finští mladíci, ale Vladař v bráně českého výběru zase tolik práce neměl. Svěřenci trenéra Jakuba Petra postupně vyrovnali hru a v závěru první tercie to byli právě oni, kdo si vypracoval několik velmi dobrých příležitostí.

V sedmnácté minutě se po Procházkově přiťuknutí dostal ke střele z mezikruží Lakatoš, ale puk ke smůle libereckého útočníka skončil na levé tyči Ruusua. O půl minuty později se už ale čeští mladíci dočkali. Po sérii přihrávek se kotouč dostal na hůl Jiřího Karafiáta, který si sjel mezi kruhy a nekompromisně zavěsil pod horní tyč finské brány.

Finové dokázali srovnat hned z kraje druhé třetiny. Po přihrávce Kouvuly se trefil k pravé tyči Aapeli Räskänen, který už po jedenatřiceti vteřinách od prvního buly prostřední části srovnal na 1:1. Tato branka nalila finským bruslařům krev do žil a v následujících minutách patřila ledová plocha hlavně hráčům Suomi.

Pak se ale opakoval scénář z první části a zhruba od poloviny druhé dvacetiminutovky převzala iniciativu česká dvacítka. Vedení mohl na stranu „domácího“ výběru vrátit Lakatoš, ale ve stoprocentní šanci jej Ruusu parádně vychytal. V šestatřicáté minutě se ale Češi dočkali vedoucí branky. Dufkovu střelu finský golman vyrazil jen před sebe, kde byl nejrychleji Lukáš Anděl a ten, ač faulován, dokázal puk dopravit do finské branky.

Český tým si následně aktivní hrou vynutil dva finské fauly, krátkou přesilovku o dva hráče sice Češi nevyužili, ale pár okamžiků po návratu prvního z Finů na led napřáhl Daniel Krenželok, jehož střelu tečoval Filip Suchý a puk z jeho hole zastavila až síť finské brány.

Finové se snažili po přestávce o vstřelení kontaktního gólu, ale hráči ze země tisíce jezer dopláceli na svou disciplínu. V sedmačtyřicáté minutě byl před Ruusuem hodně důrazný Dominik Lakatoš, jemuž se podařilo volný kotouč dostat těsně za brankovou čáru, a Češi vedli už o tři góly. Téměř přesně v polovině závěrečné dvacetiminutovky se Finové prosadili z nenápadné akce, na jejíž konci byl Joona Luoto, pro nějž nebylo těžké dopravit puk do poloprázdné české svatyně.

Do konce šedesáté minuty se už skóre nezměnilo a tak ve druhém utkání prvního hracího dne hodonínského Turnaje čtyř zemí porazila česká reprezentace Finsko 4:2.

Jakub Petr (Česko):
Plán, který jsme měli, byl hrát aktivní hokej, prezentovat se aktivním forčekingem a jít jednoduše do brány. Já jsem rád, že co jsme si na ně připravili fungovalo a třetí branka padla právě po aktivním forčekingu. Co nás mrzelo jsou ty dva góly, protože to bylo z klasických situací, kterými se finové prezentují - parádní přechod středního pásma a vstup do našeho obranného přes modrou, kde mívají tlak středového hráče. Ty dvě branky jsme z tohohle dostali, to je negativum na našem výkonu, ale jinak jsme spokojení. Kluci dneska odehráli parádní utkání, Finové se neporáží každý den.

Jukka Rautakurpi (Finsko):
V první a třetí třetině jsme hráli to, co jsme chtěli. Ve druhé části soupeř přidal na tempu a my jsme nedokázali přizpůsobit naši hru, z toho pramenily naše chyby. S hrou v první a třetí třetině jsme spokojeni.