SWE - RUS: Rusko si na úvod v pohodě poradilo se Švédskem a po výhře 4:1 si připisuje tři body

pátek 26.8.2016 | Jan Hochman, Tomáš Chramosta

Zahajovací utkání Turnaje čtyř zemí bylo od úvodních minut jasně v režii ruského týmu. Sborná se v první třetině ujala tříbrankovéh vedení, které už do závěrečné sirény nepustila. Dvěma góly se blýskla jedna z hvězd turnaje, útočník Ufy Kirill Kaprizov.

Sestavy

Švédsko: Werner (Marmenlind) - Cederholm (A), Nässén, Berglund (C), Gunnarson, Danielsson, Malmström - Davidsson, Lindholm, Dahlström, Bratt (A), Olhaver, Zetterberg, Elfström, Karlström, Lindström, Pettersson, Storm, Wahlgren, Jonsson Fjällby. Trenér: Tomas Monten.

Rusko: Samsonov (Suchačjov) - Kudako, Sidorov, Čmychov, Fazylzjanov, Zajcev, Voronkov, Rykov (C), Arťom Volkov - Kaprizov (A), Arťomov, Kvartalnov (A), Polunin, Kostin, Alexandr Volkov, Beljajev, Li, Rubcov, Čebykin, Vorobjov, Kudrjavcev. Trenér: Valery Bragin.

Reportáž

Kompletní fotogalerii z utkání najdete ZDE.

Sborná měla do utkání doslova raketový nástup. Už ve dvacáté osmé vteřině se ruští mladící ujali vedení, když se Poluninova střílená přihrávka odrazila od bruslí Kirilla Kaprizova za brankovou čáru. O dvě a půl minuty později navýšilo Rusko svůj náskok už na dva góly. Nikita Li byl důrazný před švédským brankovištěm, kde za Wernerova záda dorazil Čebykinovu střelu.

Švédové byli v první části pod velkým tlakem. Vedení ruské reprezentace navýšil dvě minuty před první přestávkou Danila Kvartalnov, který se nejlépe zorientoval před Wernerem a mezi jeho betony poslal kotouč do švédské sítě potřetí v utkání. Švédsko se dostalo ke slovu až šest minut po obrátce.

V přesilové hře našel ideální Lindholmův pas Linuse Lindströma, který přesnou ranou do horního růžku překonal Samsonova a tým Tre Kronor se v šestadvacáté minutě dočkal snížení. Tříbrankový náskok si ale ruští mladíci vzali v závěru druhé třetiny zpět. Kirill Kaprizov byl před Wernerem zcela sám a nadvakrát švédského golmana dokázal překonat.

V poslední části si ruské mužstvo tříbrankový náskok v pohodě hlídalo. Švédský golman Werner musel řešit několik zapeklitých situací, ale žádný ze střelců soupeře si už na vytáhlého brankáře nepřišel. Seveřané v závěru chtěli alespoň korigovat nepříznivý výsledek v powerplay, ale tu ukončil faul Storma a utkání se dohrávalo v početní výhodě Ruska, které celý duel vyhrálo jasně 4:1.

Tomas Monten (Švédsko):
V první třetině jsme na soupeře vůbec nestačili. Máme spostu nových, mladších hráčů, kteří za dvacítku ještě nehráli. Rusové využili našeho špatného startu do utkání, hráli agresivně a rychle. My jsme jejich tempu v první třetině nestačili. Druhá dvacetiminutovka byla z naší strany mnohem lepší, dvakrát jsme v ní nastřelili tyč, naneštěstí jsme v závěru třetiny inkasovali čtvrtou branku. Rozhodujícím momentem zápasu byl náš špatný vstup do utkání, prohráli jsme si ho sami v prvních šesti, sedmi minutách hry.

Valery Bragin (Rusko):
Hlavním cílem pro tento turnaj je sehrát se po taktické stránce. Dnes se času od času dařilo hráčům plnit naše pokyny, ale stále máme na čem pracovat. Nicméně vítězství je vítězství, s výsledkem 4:1 jsme spokojeni. Zvlášť když přihlédneme k tomu, že jsme neproměnili spoustu brankových příležitostí.