Osudy hokeje v Hodoníně - 36. část (SHK Hodonín - 5. díl)

Osudy hokeje v Hodoníně - 36. část (SHK Hodonín - 5. díl)
čtvrtek 22.5.2014 | Redakce

Díky ochotě autorů knihy nesoucí název "Osudy hokeje na hodonínsku - 75 let hokeje v regionu", pánů Ivo Cencingera a Edy Mezery, Vám můžeme přinést historii hokeje nejen ve městě Hodoníně, ale i v okolních městech, vsích či vesničkách od samého počátku tohoto krásného sportu na Hodonínsku. Dnes budeme pokračovat 36. kapitolou.

 
 

Vyškovská ostuda Hodoňáků

Hodonínští příznivci se brzy ukázali i ve špatném světle. Hrušecký Tatran patřil k nejlépe zabezpečeným účastníkům krajského přeboru, a tak jeho výkony pochopitelně přitahovaly i pozornost hodonínských příznivců. Domácí tým už v té době dělal maximum pro postup do vyšší soutěže, a s takřka prvoligovým kádrem porazil ve Vyškově SHK vysoko 9:2 (0:0, 5:0, 4:2). Horko nebylo pouze aktérům s bruslemi na nohou, nýbrž i přihlížejícím na tribuně za hráčskými lavicemi. Část hodonínských fanoušků tehdy neunesla nepříznivý vývoj střetnutí a hlavně posměšné posunky a pokřiky z domácího kotle, a po šesté obdržené brance v síti svého celku pronikla za zády nepozorné pořadatelské služby na tribunu vymezenou příznivcům Hrušek.

Strhla se hromadná bitka a utkání bylo přerušeno na pět minut. Na pomoc pořadatelům byl přivolán přítomný policejní sbor, rozvášnění „Jižané“ se však pustili do potyčky i s jeho členy. Zasahující muži v černém byli obdařeni pěstmi i pohledy na holou zadnici. Po utkání prohlásili, že na nedalekém fotbalovém stadionu v Drnovicích se již několikrát potkali s fanoušky pražské Sparty či ostravského Baníku, ti však prý zdaleka nebyli tak vulgární a hrubí, jako příznivci slováckého klubu. Vedení SHK se na druhý den ostře ohradilo proti chování hrstky diváků a vyzvalo ji, aby tým tímto způsobem již nepodporovala. Pokaždé je někdo lepší a někdo odchází z ledu poražen. Žádná bitka fanoušků ještě nepomohla změnit výsledek utkání. Nevadí nám některé ostřejší slovní výrazy zaplněných tribun, které k hokeji patří, hrubost a brutalitu však jednoznačně odsuzujeme a nepřejeme si, aby se vyskytovala jak na stadionu v Hodoníně, tak i na hřištích našich soupeřů, znělo v prohlášení členů realizačního týmu SHK, vydaném po zbytečné vyškovské ostudě.


Kádr se musel doplnit

Hráči SHK sice vyhráli základní část JPM II. třídy, ovšem původní sestava musela být doplněna několika staronovými jmény, aby kádr mohl v nadstavbě konkurovat hodně posíleným celkům Brna, Hrušek i Blanska. Do týmu povolal trenér Šnoblt Romana Němčického (Uherský Ostroh), svého syna Emila, obránce Jana Kočvaru a v posledním kole do boje zasáhly i dobře známé hodonínské legendy Karel Buřič s Petrem Havelkou. Podařilo se tak vedle formací vedených Všianským a Smoradou sestavit další kvalitní pětku. „V záloze máme ještě stále připraveného pozičně výborného beka Libora Galka, který s mužstvem naplno trénuje,“ upozornil hlavní kouč. Naproti tomu se na obměněné lavičce již neobjevili Petr Srnec a Tomáš Janota, kteří z osobních důvodů na vlastní žádost ukončili své působení u mužstva, a odešli hrát okresní přebor za tým AHK Hodonín.

Posílený kádr ukázal svoji sílu už o pár dnů později, kdy se ve skvělé, téměř extraligové atmosféře zrodilo první dvouciferné vítězství hodonínských hokejistů. Bylo o to cennější, že přišlo v souboji s favorizovaným Tatranem Hrušky. Domácí soubor byl jednoznačně lepším týmem a svému soupeři na cestu domů nadělil rovnou desítku branek po výhře 10:4 (4:2, 6:0, 0:2). Hosté prohru neunesli a jeden z potrestaných hráčů Hrušek napadl v průchodu do kabin hlavního arbitra. Šéf pořadatelské služby SHK Jan Blažek však jeho nesportovní chování rázně ukončil.


Postup do finále unikl o branku

V dalším průběhu premiérového soutěžního ročníku 2001/2002 se celek SHK dostal až do semifinále KP II. třídy, v něm ale tvrdě narazil na znovu posílený Tatran Hrušky z Vyškovska. Jeho mecenáš Tomáš Hrdinka chtěl za každou cenu vybojovat postup do vyšší soutěže a své hráče vybavil výzbrojí a výstrojí, za kterou by se nemusel stydět ani účastník české extraligy.

Hosté přijeli na jih Moravy s dvoubodovým náskokem, který si opatřili vysokým vítězstvím 9:2 a k postupové radosti jim tedy stačila i remíza, zatímco domácí mohla ponechat ve hře jedině výhra. Konečná remíza 2:2 nepřinesla smutek, naopak spokojení diváci skandovaným potleskem poděkovali hráčům v oranžových dresech za odvedené výkony. Hrušky se tak radovaly z postupu do finále, v němž se úspěšně střetly s Moravskými Budějovicemi, za které tehdy nastupoval bývalý reprezentant ČSSR Oldřich Válek. Trenér Emil Šnoblt po utkání jen smutně konstatoval: „Kluci bojovali a od postupu je nakonec dělí jediná branka. Hrušky sestavily velmi silný a organizovaný tým, který měl své kvality. My jsme v souboji s ním získali pět bodů, on pouze tři, takže finálovou účast jsme si prohráli asi někde jinde. Jsem ale spokojený s průběhem sezony. Dal se dohromady dobrý kolektiv, ze kterého jsme však již nemohli vymáčknout více.“

V konečné tabulce JMP II. tř. skupiny B tak Hodonín v premiérové sezoně po šestileté pauze skončil na druhém místě za Hruškami se sedmi vítězstvími, jednou remízou a čtyřmi prohrami a aktivním skóre 48:42.


Pokladna se plnila pomalu

Hodonínský klub vsadil před začátkem premiérové sezony výhradně na hodonínské odchovance, zvenčí přišli pouze Všianský s Kavanem a v závěru Havelka. Pokladna klubu se před startem soutěže plnila jen zvolna, a tak v ní příliš peněz pro samotné hráče nezbylo. Nákup obou sad dresů se stulpnami spolu s kalhotami české výroby se uskutečnil z prostředků věnovaných hlavními sponzory týmu. Pouze tyto části výstroje a výzbroje obdrželi členové A mužstva od klubu, zbytek si museli obstarat sami, což po několikaleté pauze samozřejmě neslo nemalou finanční investici.

Výjimkou byli první dva gólmani, ti dostali betony, lapačku, vyrážečku a vestu. „Během tříměsíčního přípravného kempu si naši hráči sami pořizovali i hokejky, na první mistrovský zápas od nás dostali první kus, další zase až před dvanáctým utkání základní části. Museli tedy sahat do svých rezerv, až nyní se to zásluhou odváděných výkonů trochu zlepšilo, rovněž za zápas nepobírají žádnou finanční odměnu,“ vysvětloval další rozdíly mezi chudým Hodonínem a hýčkaným Tatranem Hrušky místopředseda pro technické zabezpečení a tajemník klubu Petr Zýbal.

Výkonný výbor SHK měl za sebou rok perné práce, a tak se i jeho členové mohli s klidem ohlédnout za jejími výsledky. „Přestože se nám nepodařilo splnit stanovený cíl, hodnotím premiérovou sezonu jako vynikající. Za pomoci odchovanců a bývalých hráčů, kteří buď ještě neoplývali dostatečnou škálou zkušeností anebo již byli v hráčsky pokročilém věku, jsme předváděli kvalitní hru. Dokladem toho byl zájem diváků, kteří při všech domácích střetnutích zaplnili čtvrtinu zrekonstruovaných ochozů až do posledního místa,“ prohlásil tenkrát navýsost spokojený předseda SHK Hodonín Lubor Šimeček, který mezitím převzal nejvyšší funkci po Jaroslavu Beštovi. Zároveň byl přesvědčený o tom, že bezproblémový průběh sezony napomůže při realizaci dalších rekonstrukčních prací pod střechou zimního stadionu. Jak se ale později ukázalo, ne jenom hokejem žilo město Hodonín, a tak plánovanou přestavbu stadionu čekaly neplánované komplikace.


Text je použit z knihy Osudy hokeje na Hodonínsku vydané roku 2005 OS ČSTV Hodonín, s laskavým svolením autorů Ivo Cencingera a Eduarda Mezery. 

Tabulka

P Tým Tým Z S B
1. VAL Valašské Meziříčí 31 120:72 64
2. NJI Nový Jičín 30 92:99 56
3. OPA Opava 31 101:92 48
4. ZNS Žďár nad Sázavou 29 110:103 48
5. KMB Kometa Brno B 32 92:101 43
6. KOP Kopřivnice 32 101:100 41
7. VEL Velké Meziříčí 31 102:122 39
8. HOD Hodonín 30 84:113 30

Hlavní partneři

Město Hodonín KM beta KM Travel Delimax Autorenova
 

Partneři

MetLife vista car Reality Veselý levier maspro vinný dům repress teza rybářská bašta lesnictví autocenturm glos LS Obchod Podlahy Skočík Soukromá moravská směnárna
 

Mediální partneři

rádio jih Televize Slovácko Hodonínský Deník
 
Copyright © 2003-2022 SHK Hodonín & eSports.cz, s.r.o. | Informace o autorských právech | RSS | Nastavení cookies