Rozhovor s novým trenérem hodonínské juniorky Stanislavem Beťkem

Rozhovor s novým trenérem hodonínské juniorky Stanislavem Beťkem
sobota 3.5.2014 | Redakce, foto: senican.sk

Pro fanoušky, kteří zažili zlatá léta hodonínského hokeje v první polovině devadesátých let, určitě není jméno Stanislav Beťko (42) neznámým. Bývalý obránce Baníku ukončil svou aktivní hráčskou kariéru hodně brzy, u hokeje ale tento odchovanec Drtičů zůstal i nadále. Nyní se po šestileté pauze vrací zpět „na místo činu“ v roli nového hlavního trenéra juniorského týmu SHK Hodonín.

 
 

Pane trenére, starší fanoušci si Vaše jméno určitě vybaví v souvislosti s hodonínským Baníkem v jeho nejlepším období z počátku devadesátých let. Ale… mohl byste se prosím představit mladší generaci fanoušků?

Jmenuji se Stanislav Beťko a jsem rodilý Hodoňák. S hokejem jsem začínal před téměř čtyřiceti lety. V mládežnickém věku jsem až do roku 1989 působil v Hodoníně, kdy jsem odešel na rok a půl do VTJ Vyškov. V prosinci 1990 jsem se vrátil zpět domů do Baníku. Tady už ale byla rozběhnutá soutěž, takže jsem šel na hostování do Skalice. Následné dva ročníky jsem nastupoval v dresu Baníku v I. NHL. S hokejem to však tady v té době bohužel už nebylo nejlepší, tak jsem si našel práci a hokej jsem hrál při práci už jen jeden rok v Břeclavi.

V roce 2000 jsem byl u znovuzrození mládežnického hokeje v Hodoníně. V řadách SHKm jsem byl až do roku 2008. Během té doby jsem si prošel všemi kategoriemi od čtvrté třídy až po starší dorost a zároveň jsem byl i členem výkonného výboru. Následně jsem z Hodonína odešel a po roce volna jsem dostal nabídku od mládeže Senice, kterou jsem přijal a stal jsem se trenérem tamní juniorky, s níž jsme hned v prvním roce postoupili do extraligy. Po dvou letech u juniorky Senice jsem přešel na pozici asistenta trenéra v A-týmu Dukly Senica. V minulé sezoně jsem si pak užil volno a nabíral nové síly.


  Stanislav BEŤKO


  narodil se v roce 1971 v Hodoníně

  téměř celou hráčskou kariéru strávil v dresu Baníku

  po znovuzrození hokeje ve městě trénoval hodonínskou mládež

  naposledy působil v nedaleké Senici - nejprve u juniorky, následně jako asistent u A-týmu

  od nové sezony 2014/15 přebírá kormidlo juniorky SHK Hodonín, kterou povede v Lize juniorů

Jak se zrodil Váš návrat do rodného Hodonína?

Známe se s Honzou Prčíkem (bývalý trenér juniorky a současný hlavní trenér A-týmu SHK Hodonín, pozn. redakce), takže jsem v minulé sezoně chodil na zápasy juniorky a už v té době jsme se spolu bavili o hokeji. Po loňské sezoně jsem byl osloven paní předsedkyní Janou Gajošovou, sešli jsme se a dohodli se na tom, že příjmu místo trenéra juniorky Hodonína.


Určitě budeme chtít minimálně navázat na loňské výkony a výsledky


Juniorka má za sebou nejlepší sezonu za posledních třináct let. Jste si vědom toho, že z tohoto pohledu není před Vámi ani před mužstvem samotným lehký úkol, a sice - obhájit loňské výsledky a umístění?

Junioři loni dosáhli velmi dobrého umístění, které jsem ani já před sezonou nepředpokládal. Je to samozřejmě výzva, ale já se jí nebojím. Jsem vítězný typ a bylo by ode mne alibismem říct, že se chceme jen zachránit, protože junioři odehráli velmi dobrou sezonu a dobře na tom byl i starší dorost. Určitě budeme chtít minimálně navázat na loňské výkony a výsledky.


Soupiska juniorského týmu bude v příští sezoně chudší o deset hráčů ročníku 1993, kteří již věkově do této kategorie nespadají. Navíc řada z nich byla tahouny mužstva.

Síla hráčů, kteří v minulém ročníku hráli na výjimky, rozhodně byla cítit. Hráči jako Charvát, Vrba, Tomi, Polesný nebo Kulyk chybět prostě budou. O tom není třeba spekulovat. My se ale pokusíme je nahradit mladýma šikovnýma klukama, kteří přišli, nebo přijdou ze staršího dorostu.


Jak široký kádr byste chtěl do soutěže mít?

Soupiska by měla mít alespoň dvacet jmen. To je značka ideál. Díky tomu bychom jednak zajistili konkurenci v týmu a pak, sezona je dlouhá, přijdou nemoci a zranění, tak abychom v případě nutnosti měli dostatek hráčů a nenastupovali jsme k zápasům v deseti lidech.


V minulých letech byla navázána spolupráce s nedalekým Uherským Ostrohem. Budete na to chtít navázat?

Určitě bychom chtěli v této spolupráci dál pokračovat. Starší dorost Ostrohu (vystupující pod hlavičkou SD SHKm Hodonín B, pozn. redakce) vloni obhájil vítězství v Krajské lize, takže by tam určitě bylo, jak se říká, po čem „sáhnout“.


Naším hlavním cílem musí jednoznačně být výchova hráčů pro A-mužstvo


Jaká je trenérská filozofie Stanislava Beťka?

Peněz je nedostatek všude, v nižších soutěžích je jich ještě méně a druhá liga by měla být postavena hlavně na vlastních odchovancích. Naším hlavním cílem tedy musí jednoznačně být výchova hráčů pro A-mužstvo. On ten přechod z juniorky mezi muže je vždy těžký, takže se pokusíme udělat maximum proto, aby to pro ně nebylo tak těžké a aby kluci byli co nejlépe připraveni pro mužský hokej.


Znamená to tedy, že spolupráce mezi juniorkou a prvním týmem Drtičů by teda měla být užší, než v minulých letech?

Je hloupost, aby se hráčům, kteří na to výkonnostně mají, bránilo v postupném nakoukávání do dospělého hokeje. I kdyby měli s mužským týmem třeba jen trénovat. Samozřejmě, že předzápasové tréninky by měli hráči absolvovat se svým mužstvem, aby si oživili herní systémy a podobně. Zkušenosti z mužského hokeje se hráčům samotným, ale i juniorskému týmu jenom vrátí. Mladí se mohou od starších a zkušenějších hráčů mnohé naučit.


Jste zastáncem útočného, nebo spíše defenzivního pojetí hry?

To bude vždy záležet na soupeři. Budeme určitě chtít hrát atraktivní hokej, ale těžko můžu říct, že přijede třeba Vsetín, který spadl z extraligy, my na něj od začátku vletíme a budeme za pár minut prohrávat například 0:4. Herních systémů budeme mít připraveno vícero. Doufám, že si je kluci vezmou za své a že nám to bude fungovat.


Je za vámi první týden suché přípravy. Jaké jsou pocity po úvodních tréninkových jednotkách?

Já jsem nadšený. Můžu říct, že zatím je to opravdu super. Je to ale samozřejmě začátek. Začali jsme zvolna a pomalinku přidáváme. Kluci tomu dávají všechno, jsou pozorní a zatím všechno chápou, takže já jsem zatím opravdu spokojený. Máme to teď samozřejmě nabouráno tím, že jsou maturity, jiní se připravují na přijímačky na vysokou, díky čemuž se nám to trochu štěpí. Ale v průměru nás chodí patnáct - šestnáct, což je na letní přípravu super.


V přípravě bychom se chtěli poměřit hlavně s extraligovými týmy


Jaký máte vlastně plán, co se suché přípravy týče?

Trénujeme pětkrát týdně. Pět týdnů budeme mít takzvanou objemovou část a od června pak naběhneme na dynamiku, rychlost a výbušnost, což potrvá do konce měsíce června. Pak se sejdeme koncem července, kdy uvidíme, jak na tom kluci jsou. Potrénujeme nejprve trochu na suchu, aby se do toho kluci dostali, a pak už vyjedeme na led. V prvním týdnu na ledě budeme mít trénink dvoufázový, později přijde ještě finální soustředění.


Máte představu o tom, kolik zápasů a s jakými soupeři byste chtěli odehrát v přípravném období?

V přípravě bychom se chtěli poměřit hlavně s extraligovými týmy. Máme přislíbeny zápasy se Slovanem Bratislava, který by se měl představit i na hodonínském zimním stadionu. Domluveni jsme s Ružinovem, Trnavou, Piešťanami a Skalicou. Ze slovenských týmů budeme ještě jednat s Nitrou a zkoušíme domluvit alespoň po jednom přáteláku s Duklou Jihlava a brněnskou Kometou. Přípravných zápasů odehrajeme určitě minimálně dvanáct.


Jsou už nějaké náznaky toho, jestli bude zachován loňský model Ligy juniorů, nebo bude svaz řešit nějakou změnu hracím systému druhé nejvyšší juniorské soutěže?

Jak bude soutěž vypadat, zatím nikdo neví. Extraliga juniorů se má ale údajně zužovat, takže vše se bude odvíjet podle toho, jestli bude nějaký zásah do nejvyšší soutěže. Na to je ale zatím ještě pořád dostatek času. Za sebe ale můžu říct, že model, který byl vloni, považuju za dobrý.

foto: senican.sk 

Tabulka

P Tým Tým Z S B
1. VAL Valašské Meziříčí 31 120:72 64
2. NJI Nový Jičín 30 92:99 56
3. OPA Opava 31 101:92 48
4. ZNS Žďár nad Sázavou 29 110:103 48
5. KMB Kometa Brno B 32 92:101 43
6. KOP Kopřivnice 32 101:100 41
7. VEL Velké Meziříčí 31 102:122 39
8. HOD Hodonín 30 84:113 30

Hlavní partneři

Město Hodonín KM beta KM Travel Delimax Autorenova
 

Partneři

MetLife vista car Reality Veselý levier maspro vinný dům repress teza rybářská bašta lesnictví autocenturm glos LS Obchod Podlahy Skočík Soukromá moravská směnárna
 

Mediální partneři

rádio jih Televize Slovácko Hodonínský Deník
 
Copyright © 2003-2022 SHK Hodonín & eSports.cz, s.r.o. | Informace o autorských právech | RSS | Nastavení cookies