Osudy hokeje v Hodoníně - 32. část (SHK Hodonín - 1. díl)

Osudy hokeje v Hodoníně - 32. část (SHK Hodonín - 1. díl)
úterý 21.5.2013 | Redakce

Díky ochotě autorů knihy nesoucí název "Osudy hokeje na hodonínsku - 75 let hokeje v regionu", pánů Ivo Cencingera a Edy Mezery, Vám můžeme přinést historii hokeje nejen ve městě Hodoníně, ale i v okolních městech, vsích či vesničkách od samého počátku tohoto krásného sportu na Hodonínsku. Ve 32. díle se podíváme na začátky klubu SHK Hodonín.

 
 

SHK Hodonín

Během dokončování první etapy rekonstrukce zimního stadionu v roce 2001 se po šesti letech v Hodoníně opět zaleskla ledová plocha. Pro mnohé to byl malý zázrak. Mohli na ni bruslaři i trénovat hokejisté, divákům však byl ještě nějakou dobu vstup zapovězen, neboť hala byla stále staveništěm. Nový tým SHK (sportovní hokejový klub) Hodonín se dával dohromady již několik měsíců předtím. Čtyři soutěžní ročníky v letech 2001-2005 byly v mnohém rozdílné, každopádně dospěly od počátků v nejnižším krajském přeboru až k účinkování hokejistů ve druhé lize, třetí nejvyšší soutěži v republice.

Veřejnost z novin a rozhlasových vln v roce 2001 přímo hltala všechny nové zprávy a byla ráda, že se přestaly hledat příčiny a viníci předchozí hokejové krize, či možnosti nákladného vybudování nové hokejové haly, a že naopak dostala přednost reálnější přestavba zchátralého zimáku.


Drtiči vítali dobré zprávy

Po letním zklamání v létě roku 1995, kdy bylo jasné, že tehdejší tým HC Hodonín už další sezonu na zimním stadionu nezačne, někteří hokejisté zanechali aktivní činnosti, jiní se rozprchli po různých koutech republiky. Nejblíže byla Břeclav, a právě sousední okresní město bylo útočištěm několika exhodonínských hráčů i v době, kdy se vážně začalo uvažovat o znovuobnovení provozu zimního stadionu. Někteří Hodoňané v sezoně 2000/2001 oblékali dres HC Colligo Břeclav, účastníka II. ligy. Colligo bylo nováčkem soutěže, když druholigovou licenci klub podnikatele Václava Čápa odkoupil od brněnského oddílu HC Rondo. Jeho cílem bylo postoupit do play off a v osmičce nejlepších pocuchat nervy favoritům. Mužstvo vedli známí hodonínští hokejoví činovníci - kouč Emil Šnoblt starší s asistentem Karlem Buřičem, pod sebou měli neméně známé hráče - Libora Galka, Richarda Zicha, Emila Šnoblta mladšího, Pavla Všianského a Tomáše Kočvaru. Ti se už tehdy vážně zajímali o zprávy o možném návratu hokeje do Hodonína a neskrývali svoje touhy vrátit se na „stará“ hráčská kolena do tohoto města.

Na Podluží našli svůj hokejový azyl i někteří hodonínští mládežníci, kterým rovněž překazil plány nedobrovolný konec hodonínského hokeje. Rodiče sem začali vozit své ratolesti, aby přece jenom prodloužili jejich sportovní mládí. Do Břeclavi s nimi rovněž odešlo i několik hodonínských trenérů. Například Josef Kuja a Zdeněk Ševela, kteří v roce 1998 pro své velmi úspěšné sedmáky díky kontaktům bývalého sekretáře hodonínského týmu Miloslava Belky ve spolupráci s rodiči zajistili jedenáctidenní zájezd do věhlasného Pittsburghu. Tam se kluci setkali nejen se svými americkými vrstevníky, ale především s českými hvězdami Jaromírem Jágrem a Petrem Nedvědem.


Vznik Sdružení pro obnovu ledního hokeje

Zásadním impulsem k horečnatým hokejovým aktivitám, které se zprvu zdály mnoha lidem nereálné, bylo v březnu roku 2001 po dvouletém jednání podepsání důležité smlouvy mezi Městem Hodonínem a firmou Gerex, jež v té době vlastnila zimní stadion. Město podle ní získalo zchátralý stadion, Gerex směnou takzvaný „Mexikoplac“ na Národní třídě, kam se mohli přestěhovat trhovci. Zapálení hokejoví nadšenci nelenili a hned v březnu vznikl jedenáctičlenný přípravný výbor Sdružení pro obnovu ledního hokeje v Hodoníně. V restauraci Sportklub se tehdy vesměs bývalí hráči a kamarádi dohodli, že svoje síly napnou především k mládeži. Zároveň však jasně řekli, že ve svých řadách nechtějí osoby, které se přímo podílely na zániku hodonínského hokeje a přeměně stadionu na asijskou tržnici. Své úmysly oznámili vedení hodonínské radnice, které souhlasilo s plánovanými záměry a zcela otevřeně je podpořilo. Všem schůzkám byli přítomni i redaktoři okresních médií, kteří prezentovali své nadšení maximálně podpořit snahy o obnovu hokeje i zimního stadionu.


Založení Sportovního hokejového klubu

První snahy o založení Sportovního hokejového klubu (SHK) Hodonín se datují do posledních únorových dnů roku 2001, kdy bylo jasné, že stadion připadne městu. Uskutečnila se přípravná valná hromada klubu. Poté zvolený přípravný výbor vypracoval stanovy klubu, jež byly 27. března 2001 schváleny příslušným orgánem státní správy. Zakládajícími členy klubu byli: Jaroslav Bešta, Pavel Švandelka, Miroslav Smorada, Lubor Šimeček, Petr Zýbal, Josef Ostrézy, František Skočík, Milan Šprincl, Tomáš Janota a Petr Srnec. Za jejich účasti se 29. března 2001 konala valná hromada, na níž byl už oficiálně zvolen výkonný výbor.

Jeho předsedou se tehdy stal Jaroslav Bešta, místopředsedou Petr Zýbal a hospodářem ekonom Miroslav Smorada. Dne 17. 5. 2001 výkonný výbor ČSLH v Praze přijal přihlášku klubu do řad Českého svazu ledního hokeje. Už v té době pověření členové oddílu vehementně vyjednávali s cílem nalézt klub, který by byl ochoten odprodat práva na účast v Jihomoravském přeboru mužů II. třídy. Vzhledem k omezenému hráčskému kádru a zatím nejisté přízni případných sponzorů, byla právě tato soutěž určena za odrazový můstek v prvním roce znovuobnovené aktivní činnosti.

Jednání slavila úspěch a v poslední květnové dekádě byla podepsána dohoda o podstoupení licence pro start v JMP II. třídy s rezervou HC Znojemští Orli, která v sezoně 2000/2001 zvítězila v oblastním přeboru a získala právo účasti ve vyšší soutěži. Zároveň byly z vlastních zdrojů, kterými byly výhradně členské příspěvky členů SHK, zaplaceny vklad a přihlašovací poplatek do soutěže. O pár dnů později se uskutečnilo vylosování a nováčkovi z Hodonína připadla skupina B, v níž dalšími účastníky byli HK Brno, Blansko B, Hrušky, Ivanovice na Hané, Lysice, Uherský Ostroh a SKP Kroměříž.


SHK se rozdělil na tři subjekty

Sportovní hokejový klub Hodonín se hodlal věnovat širokému spektru hráčů, zároveň se však hned od svého vzniku chtěl vyvarovat případnému střetu zájmů. Proto se ihned po svém založení rozdělil do tří samostatných subjektů – Sportovní hokejový klub, Amatérský hokejový klub a Sportovní hokejový klub mládeže.

Sportovní hokejový klub (SHK) se měl starat o obnovu seniorského a juniorského hokeje. „Hodláme hodonínský hokej vrátit do někdejších ligových pater, avšak až po úplném dokončení přestavby hokejové haly. Důležitý také bude vývoj ekonomické situace a náklonnost sponzorů, proto si nechceme stavět přehnané cíle,“ prohlásil na první oficiální schůzi místopředseda klubu Pavel Švandelka.

Sportovní hokejový klub mládeže (SHKM) na počátku sestával z 25 členů, kteří se věnovali dvěma stovkám hokejových nadějí, umístěných ve všech žákovských kategoriích. „Na letošní léto už připravujeme letní nábor do přípravky, od měsíce září chceme na některé z hodonínských základních škol otevřít dvě třídy s rozšířenou tělesnou výchovou, se zaměřením na lední hokej,“ nastínili plány mládežníků Jiří Bárta a Petr Srnec, předseda a místopředseda SHKM. Jejich spolupracovníci už v první sezoně získali spoustu mladých hráčů, úspěšně obnovili tradici pořádání mezinárodních mládežnických turnajů a později se dohodli na spolupráci s osvědčenou Základní školou Mírové náměstí.

Amatérský hokejový klub (AHK) jehož předsedou byl zvolen Josef Ostrézy a místopředsedou Jaroslav Bešta, měl za úkol vytvořit záložní celek prvního týmu SHK Hodonín, v němž by mohli nadále působit kvalitní hráči, kteří se z nejrůznějších příčin neprosadili do hodonínského A mužstva. Výkonný výbor AHK a jeho další členové se shodli, že se rovněž pokusí obnovit činnost okresního hokejového svazu a otevřít regionální přebor pro ostatní celky hodonínského okresu, které už dávali dohromady hokejoví nadšenci z řad bývalých odchovanců TJ Slovan a TJ Baník.


Obnovena nakonec byla v té době také okresní hokejová liga, které se věnuje další část.

Text je použit z knihy Osudy hokeje na Hodonínsku vydané roku 2005 OS ČSTV Hodonín, s laskavým svolením autorů Ivo Cencingera a Eduarda Mezery. 

Tabulka

Tabulka bude zveřejněna se začátkem soutěže.

Hlavní partneři

Město Hodonín KM beta KM Travel Delimax Autorenova SaZ Motičák
 

Partneři

tespra Swietelski vista car MetLife Hotel Krystal Reality Veselý Lázně Hodonín levier maspro bytová správa vinný dům repress abprint gapa lesnictví teza rybářská bašta autocenturm glos LS Obchod Podlahy Skočík Vinný sklep Hotelu Krystal Domi Baterie Soukromá moravská směnárna
 

Mediální partneři

rádio jih Televize Slovácko Hodonínský Deník
 
Copyright © 2003-2020 SHK Hodonín & eSports.cz, s.r.o. | Informace o autorských právech | RSS