Osudy hokeje v Hodoníně - 31. část (Novodobá éra ledního hokeje v Hodoníně - 2. díl)

Osudy hokeje v Hodoníně - 31. část (Novodobá éra ledního hokeje v Hodoníně - 2. díl)
sobota 21.7.2012 | Redakce

Díky ochotě autorů knihy nesoucí název "Osudy hokeje na hodonínsku - 75 let hokeje v regionu", pánů Ivo Cencingera a Edy Mezery, Vám můžeme přinést historii hokeje nejen ve městě Hodoníně, ale i v okolních městech, vsích či vesničkách od samého počátku tohoto krásného sportu na Hodonínsku. Dnes se ve druhé části podíváme na to, jak se rodila obnova ledních sportů ve městě na začátku nového milénia.

 
 

Tribuny přibývaly po etapách

Při projektových úvahách se myslelo nejen na sportovce, ale i na návštěvníky sportovních či společenských akcí. Nejen tribuna nad trestnou lavicí, ale i ta opačná nad hráčskými lavicemi byla určena sedícím divákům, pouze ochozy na bocích byly určeny ke stání, čímž mělo být dosaženo maximální kapacity 3500 diváků. Tomu odpovídala i první etapa, v níž se postavila pouhá čtvrtina ochozů a ta při pozdější premiéře hodonínských hokejistů s HK Brno zažila náročnou zatěžkávací zkoušku. Sedadly se měly osazovat kompletně dobudované ochozy už ve druhé etapě, to se ale nepodařilo naplnit ani po čtyřech sezónách, což podle vyjádření hodně vadilo zejména dětem, ženám a věkově starším fanouškům. Rekonstrukce se držela i bezpečnostních regulí. Hrací plochu oddělovaly už v první novodobé sezóně plexisklové tabule, o kterých se Hodoňanům vždy pouze zdálo. Do nekompletního hlediště návštěvník vcházel vstupy z ochozu vedoucího pod tribunami, odkud byl i pohodlný přístup k sociálním zařízením a příležitostně provozovaným bufetům.

V roce 2002 se vybudovala na boční straně směrem k parku (tzv. štítová stěna) nadstavba, v níž vyrostla místnost V.I.P. s výhledem na ledovou plochu, kanceláře městské organizace TEZA (Tělovýchovná zařízení), která stadion provozuje, a také hokejového klubu. V celém objektu byla rozvedena výkonná vzduchotechnika. Celkově se ve druhé etapě prostavělo méně než v minulých letech, když se investice pohybovaly kolem 12,5 milionu korun.


Ledaři dostali kvalitní rolbu

Kvalitu ledu ovlivňuje nejen technologie chlazení, ale také další kosmetické úpravy, které zajišťuje stroj zvaný rolba. Ta poslední hodonínská dodnes jezdí na stadionu v Uherském Ostrohu, a tak se zpočátku využívalo služeb až z Teplic zapůjčené mašiny, které ledaři dali jméno Mařena. Modrý, třiceti lety opotřebovaný exponát však měl již své nemalé vrtochy, spojené s opotřebením řezacích nožů, problémy strojníkům činila i jeho údržba, a tak vedení města svolilo k zakoupení nové moderní žluto – červené rolby, jejíž předností bylo komfortní ovládání, záložní plynová bomba, jednodušší přístup k hadicím i boční frézky a kartáče, které ošetřují hluché prostory kolem mantinelů. Když ji jeřáb sundal z plošiny náklaďáku, uspořádala se malá slavnost a na provázku zavěšená láhev šampaňského přivítala novou služebnou pod střechou zimáku.

Ta se pak opravdu ukázala v tom nejlepším světle, a také její zásluhou si hodonínský led pochvaluje většina domácích i hostujících hráčů. Rolba přitom udržuje povrchovou vrstvu ledu silného 4 až 5 centimetrů, teplota ledu je podle okolních podmínek -7 až -9 stupňů Celsia. Celý chladicí systém se třemi tunami čpavku v oběhu (tj. třikrát méně než původně) s přímým odparem ve dvacetikilometrovém trubkovém vedení se čtyřmi zálohovanými čerpadly je několikanásobně jištěn v souladu s přísnými bezpečnostními předpisy, obyvatelé okolních domů byli i přes mizivé riziko havárie seznámeni s řešením případné krizové situace.


Pokračující rekonstrukce, bezbariérový přístup a nové šatny

Sportoviště na počátku přestavby sloužilo v provizorním režimu, probíhaly pouze tréninky hokejistů, veřejnost přístup do stadionu neměla. I na počátku páté sezony v roce 2005 byl stadion v provozu, ale nedokončený. Počáteční odhady na celou rekonstrukci zimního stadionu hovořily o 90 milionech korun, nekalkulovalo se však příliš s prodloužením etap a dalšími komplikacemi, včetně přechodu z pětiprocentní sazby daně z přidané hodnoty na 19 procent. Celkové investice do rekonstrukce zimákuod jejího počátku do roku 2005 činily včetně státních dotací téměř 100 milionů korun (rok 2001 - 39,6 mil. Kč, 2002 - 35,1 mil. Kč, 2003 - 12,1 mil. Kč, 2004 - 0, 2005 - 12,6 mil. Kč). Další odhadovalo město na 32 milionů korun, úplné dokončení však bude záviset na konečných cenách, možnostech města a podílu získaných dotací. Částka vychází až z výběrového řízení firem. Podle zkušeností totiž nabídnutá cena u staveb byla vždy nižší než cena stanovená projektantem.

Rychlejší dovedení rekonstrukce hokejového stánku do standardní podoby, která by umožňovala vedle komplexního pohodlí hokejistů a diváků i pořádání oficiálních akcí, zpomalila nepochybně i souběžná výstavba zbrusu nové víceúčelové haly v městské části Bažantnice. Tlak zástupců z jiných sportovních odvětví na zastupitelstvo byl pochopitelně velký, třicetimilionová státní dotace zase lákavá, takže se spustil i tento projekt.

Obrovskou kladnou změnou proti letům minulým je i to, že celá přízemní část je nyní bezbariérová a pod bočním ochozem vyrostl i speciální sektor pro vozíčkáře. Interiéru dominuje kombinace šedé a zelené barvy, všechny podlahy kryje speciální hmota umožňující pohyb na bruslích. Venkovní plášť má být po skončení přestavby opatřen fasádou v červeno - zeleném provedení.

Na jaře roku 2005 začala také přestavba přilehlé budovy za restaurací Sportklub. Na tu čekaly především mládežnické celky, které se v dosavadních čtyřech sezónách tísnily v nevyhovujících prostorách, větší zázemí jim citelně chybělo také při organizování častých mezinárodních turnajů. Rekonstrukce s náklady kolem jedenácti milionů korun trvala půl roku a na místě vznikly moderní prostorné šatny pro žáky, juniory i muže se zázemím, sklady i čekárnou pro rodiče. Třešničkou na dortu měla být i moderní regenerační linka s posilovnou a vířivkou.

(pramen Eduard Mezera, Ivo Cencinger, týdeník Slovácko, Městský úřad Hodonín, Karel Matějíček, Emil Šnoblt, foto Eduard Mezera)


Text je použit z knihy Osudy hokeje na Hodonínsku vydané roku 2005 OS ČSTV Hodonín, s laskavým svolením autorů Ivo Cencingera a Eduarda Mezery. 

Tabulka

P Tým Tým Z S B
1. ZNO Znojmo 5 27:10 15
2. HOD Hodonín 6 21:18 12
3. KOP Kopřivnice 6 20:16 10
4. ZNS Žďár nad Sázavou 5 20:17 9
5. VEL Velké Meziříčí 2 8:8 3
6. OPA Opava 5 15:20 3
7. NJI Nový Jičín 5 10:19 3
8. VAL Valašské Meziříčí 4 11:24 2

Hlavní partneři

Město Hodonín KM beta KM Travel Delimax Autorenova SaZ Motičák
 

Partneři

Swietelski MetLife vista car Reality Veselý Lázně Hodonín levier maspro vinný dům repress gapa teza rybářská bašta lesnictví autocenturm glos LS Obchod Podlahy Skočík Soukromá moravská směnárna
 

Mediální partneři

rádio jih Televize Slovácko Hodonínský Deník
 
Copyright © 2003-2021 SHK Hodonín & eSports.cz, s.r.o. | Informace o autorských právech | RSS