Rozhovor s Janou Gajošovou v týdeníku 5+2 dny

Rozhovor s Janou Gajošovou v týdeníku 5+2 dny
pondělí 28.5.2012 | Redakce, týdeník 5+2 dny

Začala letní příprava hokejistů Hodonína na novou druholigovou sezonu. Ta uplynulá byla co do výsledku nejúspěšnější v novodobé historii. Ale také mimořádná počtem změn trenérů, spekulací a diskuzí. Předsedkyně SHK Hodonín Jana Gajošová na ni pohlíží s odstupem i respektem.

 
 

Všechno to začalo podzimem, kdy klub začal náhle šetřit. Prošli jím tři trenéři a spousta hráčů. Co se vlastně stalo?
Před pádem tehdejšího vedení radnice byla schválena větší podpora hokeje. Vloni jsme obdrželi dotaci tři a půl milionu korun, když jsme předtím úspěšně prošli auditem. Museli jsme ale vracet milionovou půjčku. Pro tento rok jsme měli obdržet stejnou dotaci. Na podzim se ale změnila politická situace, a bylo nám oznámeno, že dostaneme pouze milion. Museli jsme učinit opatření, abychom se nedostali do dluhů. Řešením bylo začít šetřit na mzdových prostředcích hráčů a realizačního týmu. Někteří to pochopili a přistoupili na nové podmínky, jiní se rozhodli odejít.

V té době se objevili noví sponzoři ze Zlínska…
Jedním z našich dlouholetých sponzorů je Petr Leška, bývalý dlouholetý hráč a také trenér Hodonína. Jelikož tady dlouhodobě působil a znal atmosféru, chtěl nám to pomocí nějak vrátit, nic jiného v tom nehledejme. Bavili jsme se jednou o tom, že možná nebudeme mít dostatek hráčů a dostali jsme nabídku, že bychom nějaké levné hráče mohli mít. Ti, co přišli v období listopadu až ledna, hlavně chtěli hrát a neptali se na peníze. Vystala i možnost, že by další podnikatelé ze Zlínska zajistili pro diváky i zahraniční hráče, kteří by nás nemuseli nic stát. Bohužel, dnes musím říct, že to bylo kontraproduktivní a už bych do toho nešla. Fanoušci to moc nepřijali, ukázalo se, že jsou to stále velcí patrioti.

Začalo se také mluvit o rakouské Erste Bank Eurolize, souviselo to právě s novými sponzory?
Byla to jedna z možností, jak pokračovat. Pro některé sponzory byla evropská soutěž zajímavou možností dále expandovat. Sami bychom nebyli schopni dát peníze dohromady. Měli jsme ale jednání ve Vídni a tam jsme zjistili, že EBEL už nestojí o vstup dalších českých klubů. Samozřejmě byla pořád ve hře první liga, ale nemůžete v lednu jednat se sponzory o podpoře ligy, kterou nemáte.

Pak vznikla nevole kolem hráče Nesrsty, a objevily se též výzvy k Vašemu odstoupení…
Je běžná praxe, že si sponzoři prosazují svoje hráče. Ale podle mne se tady bohužel spojilo několik negativních věcí. Za prvé, hráči, kteří museli odejít, byli naštvaní. Za druhé, ne všichni lidé vám vždycky přejí. Do toho postoj města… Ale já to stále cítím tak, že to všechno bylo uměle vyvoláno, bylo to nechutné a nakonec, když jsme řekli, jestli má někdo zájem dělat hokej líp než my, ať klidně přijde, dodnes se nikdo nepřihlásil.

Klub zrušil diskuzi na oficiálním webu. Zůstane to tak?
Spousta klubů diskuzi má a spousta ji nemá. Otevřeli jsme ji v dobré víře, že se budeme bavit o hokeji. My ten web platíme a já nevidím jediný důvod dávat ho k dispozici tomu, aby nás někdo špinil, urážel hráče, nebo sponzory. Budeme o tom přemýšlet, ale hráči ani trenéři ani vedení se k jejímu otevření moc nekloní. Děkuju všem opravdovým fanouškům, kteří chodí a jezdí na hokej, pojďme se bavit hokejem a nezabředávejme do pomluv, intrik a špinění lidí.

Další změny začaly odchodem trenéra Žilky před baráží...
Skončil z osobních a zdravotních důvodů. Pochopila jsem sice, že se trochu obával, jestli v baráži uspějeme, když do ní několik hráčů nemohlo nastoupit, ale nicméně měl nastoupit i na operaci a měl další problémy, vše se to seběhlo a viděla jsem, že na tom není psychicky dobře, takže jsem přistoupila na jeho ukončení smlouvy.

Do baráže nastoupilo tedy torzo týmu, náhradníci a junioři, dva útoky, věřila jste v postup?
Několik hráčů nemohlo nastoupit, protože přišli až na konci října. Kdybychom o situaci s dotací věděli dřív, nastavili bychom vše jinak. Před baráží se objevily fámy, že budeme dostávat desítky. Hráče, vedení a realizační tým to spíš semklo, ale dodnes mě mrzí první zápas v Mostě. Jeli jsme tam trochu bojácní a odjížděli jsme naštvaní, protože jsme mohli vyhrát a vůbec to nebyla žádná ostuda, naopak.

Pak přišla nešťastná kontumace kvůli neoprávněnému startu hráče Skočovského…
To víte, že vás to srazí, když vlastní chybou přijdete o dva body. Vzala jsem vedoucího mužstva do kabiny, aby sám řekl hráčům, se co se stalo. Bohužel si špatně vyložil technickou normu. Hokej je práce s lidmi, spletl se, štve mě to, protože zodpovědnost padá na mou hlavu, ale přece ho nepověsím, a protože jinak pracuje výborně, nepřistoupili jsme na jeho rezignaci.

Bude opět cílem fanoušky toužená první liga?
Pro mě ano. Letos jsme se přece dostali do baráže, tak nemůžu říct, že nám stačí osmé místo. Kvalita v hokeji tady je, tak si dejme nejvyšší cíle! Jistě s tím souvisí finance, ale musíte mít také kvalitní hráče a ne za velké peníze. Ono to jde. Pro další sezonu mám dvě priority. Za prvé, ucelený kádr, je jasné že vždycky někdo nový přijde, ale základ alespoň tři čtvrtiny, který bude celou sezonu spolu, bez průvanů v kabině. A potom, že trenéři budou u mančaftu celou sezonu.

Budete víc pracovat s juniory?
Letní příprava je letos společná pro muže i juniory. Budou mít jiné hrací dny než druhá liga, takže nevidím důvod, proč by minimálně jedna pětka nemohla nastupovat. Proto také dostal nabídku na asistenta trenér juniorů Jaroslav Crlík, abychom dospěli k tomu, že junioři budou hrát za áčko. Ano, junioři byli v tomto dlouhodobě podceňovaní.

Častá otázka: Skupina Východ nebo Střed?
Jako fanoušek bych brala Východ, atraktivnost, blízkost, ale jako šéf klubu, když beru v potaz ostatní věci, jednoznačně mi vychází skupina Střed. Kloní se k němu i noví trenéři Rech a Crlík. Základní část jsme sice vyhráli o deset bodů, ale není to tak, že někdo luskne prstem. Celý rok jsme o to museli bojovat. Střed je ale schůdnější třeba pro juniory. Atraktivita zápasů ve skupině Východ znamená taky nepříjemnosti a nepokoje na stadionu a desetitisíce za ochranku. Vše ale bude jasné po aktivu druhé ligy jedenatřicátého května v Praze.

Jsou tady ještě úvahy o reorganizaci první ligy, jejím rozdělení rozdělení na západ a východ s rozšířením o další druholigové týmy…
Byli bychom pro, v baráži jsme nepropadli, ale musí to podpořit většina klubů, i prvoligových, a myslím si, že nebudou mít všechny zájem. Konference se sejde v červnu.

Pokud by se tady objevil generální sponzor, chtěl by asi vliv ve vedení, přistoupili byste na to?
Samozřejmě. Jde nám o to, aby tady hokej fungoval a byl na úrovni. Děláme ho ve třech, čtyřech lidech po zaměstnání. Ale aby si nikdo nemyslel, že tato práce kolem hokeje je pro nás byznys a že nás uživí. Nejsme placení, ale nebudu se ani ohánět tím, že dělám něco zadarmo. Pro mne je deviza, že stále něco objevujete, učíte se, setkáváte se s novými lidmi, má to smysl. Nemůže to být byznys. Pokud někdo takto přemýšlí, nemůže tady hokej dělat.

Fanouška bude zajímat, s kým se počítá?
Většina hráčů, těch kteří hráli základní část, play-off nebo i baráž, má zájem zůstat. Pochvalují si zázemí. Jsme spíše klub rodinného typu, nezajímá mne jen to, co hráč předvede na ledě, ale komplexně jako člověk, zda je v pohodě, anebo má nějaké problémy třeba doma nebo v práci. Je pravda, že někdy se mi to vymstilo, a nebudu taky zasklívat, že nastaly okolnosti, že někdo musel skončit a nebylo to vždycky tak, jak jsem chtěla. To už bych nechtěla dopustit. Moje heslo je: jedeme dál. Show must go on!


Autor: Ivo Cencinger, týdeník 5+2 dny 

Tabulka

P Tým Tým Z S B
1. ZNO Znojmo 5 27:10 15
2. HOD Hodonín 6 21:18 12
3. KOP Kopřivnice 6 20:16 10
4. ZNS Žďár nad Sázavou 5 20:17 9
5. VEL Velké Meziříčí 2 8:8 3
6. OPA Opava 5 15:20 3
7. NJI Nový Jičín 5 10:19 3
8. VAL Valašské Meziříčí 4 11:24 2

Hlavní partneři

Město Hodonín KM beta KM Travel Delimax Autorenova SaZ Motičák
 

Partneři

Swietelski MetLife vista car Reality Veselý Lázně Hodonín levier maspro vinný dům repress gapa teza rybářská bašta lesnictví autocenturm glos LS Obchod Podlahy Skočík Soukromá moravská směnárna
 

Mediální partneři

rádio jih Televize Slovácko Hodonínský Deník
 
Copyright © 2003-2021 SHK Hodonín & eSports.cz, s.r.o. | Informace o autorských právech | RSS