Osudy hokeje v Hodoníně - 29. část (Zánik ledních sportů v Hodoníně a snahy o jejich obnovu - 4. díl)

Osudy hokeje v Hodoníně - 29. část (Zánik ledních sportů v Hodoníně a snahy o jejich obnovu - 4. díl)
neděle 27.5.2012 | Jan Hochman

Díky ochotě autorů knihy nesoucí název "Osudy hokeje na hodonínsku - 75 let hokeje v regionu", pánů Ivo Cencingera a Edy Mezery, Vám můžeme přinést historii hokeje nejen ve městě Hodoníně, ale i v okolních městech, vsích či vesničkách od samého počátku tohoto krásného sportu na Hodonínsku. Dnes zakončíme čtvrtým dílem kategorii "Zánik ledních sportů v Hodoníně a snahy o jejich obnovu".

 
 

Čpavkové úniky na stadionu

V květnu roku 1966 začaly z odstaveného a chátrajícího chladicího zařízení poprvé unikat čpavkové páry, přestože již bylo několik tun čpavku ze zásobníků odčerpáno. Jednalo se o zbytky plynu v potrubí, které unikaly netěsnostmi v trubkách či ventilech, existovalo i podezření na manipulaci s nimi. Čpavkový incident se opakoval ještě v srpnu roku 1997. Typický zápach amoniaku vyděsil obyvatele v okolí stadionu, uvažovalo se dokonce o evakuaci přilehlých domů. Na místě museli havárii likvidovat hasiči, kteří zajistili strojovnu a nakonec se únik obešel bez následků. Podle okresního požárního rady nešlo z dvanáctikilometrového potrubí na stadionu odčerpat plyn úplně, v horkých dnech vznikal větší tlak par a proto praskl plášť jednoho z kompresorů ve strojovně. Nehoda se obešla bez nutnosti ošetření osob, přednosta okresního úřadu doporučil celé chladicí zařízení úplně odstranit.


Sdružení za záchranu zimního stadionu

Dne 21. února 1997, když už bylo všem jasné, že bruslit se v Hodoníně v nejbližší době nebude, se v kinosále v ulici Horní Valy konala ustavující schůze Sdružení za záchranu Zimního stadionu. Ministerstvo vnitra jej zaregistrovalo v dubnu. Po podpisové akci, které se zúčastnilo více než čtyři a půl tisíce občanů, chceme podniknout další kroky k tomu, aby zimní stadion v Hodoníně byl navrácen původnímu účelu. Úspěch celého snažení se neobejde bez široké podpory občanů, pravilo se v pozvánce. Přítomno bylo 57 účastníků, členy rady se stali Miroslav Pavelka (předseda), Jiří Kovář, Helena Tesaříková, Jan Benda, Zdeněk Zipper, Ludvík Šiffel, Vítězslav Pinda, členy revizní komise byli Pavel Komínek, Milan Jagoš a Milan Vlček.

Stanovy sdružení uváděly jako účel usilovat o uvedení zimního stadionu do provozu, organizovat občany téhož zájmu, spolupracovat s orgány stání správy a samosprávy, sdružovat prostředky na řešení problému. Sledovalo vývoj případu, komunikovalo s úřady i médii, iniciovalo jednání a na pravidelných schůzích svoje členy informovalo o stavu věcí a výsledcích jednání. Sdružení zaniklo po znovuzprovoznění stadionu rozhodnutím svých členů v lednu roku 2002.


Chátrající stadion městu

Na konci roku 1999 zástupci města jednali s představiteli společnosti Gerex, která navrhla směnu stadionu za jiný obecní majetek. Podmínkou bylo ovšem stažení žaloby na Gerex ze strany Baníku ve věci určení vlastnictví zimního stadionu. Starosta Hodonína Jiří Koliba oznámil, že radnice musí nejprve prověřit stav stadionu a zhruba vyčíslit nejnutnější náklady, i to že přeměna tržnice zpět na ledovou plochu je nejschůdnější cesta, neboť stavba nového stadionu přesahuje možnosti města.

V únoru odhadl předposlední ředitel zimního stadionu Emil Šnoblt, tehdy ještě jako ředitel TJ Slavia Praha IPS prvotní náklady, které by zajistily bruslení i následné hokejové aktivity na třicet milionů korun s tím, že by za provozu následovaly dvě etapy po dvaceti milionech. Zdůraznil, že by šlo hlavně o investici do mládeže a sportovní zábavy, protože hokejové vakuum je v Hodoníně velmi cítit.

Město a Gerex se nakonec dohodli na podmínkách prodeje a zastupitelé souhlasili v říjnu roku 2000 s koupí stadionu a prodejem pozemku takzvaného Mexikoplacu ve spodní části Národní třídy za těchto podmínek: Město koupí budovu zimního stadionu za pět milionů korun a za 2,4 milionu korun prodá společnosti Gerex pozemek, který bude využit jako tržnice. Starosta Koliba se začátkem listopadu obrátil na TJ Baník Hodonín s žádostí, aby její valná hromada vzala zpět žalobu na Gerex. Ta tak učinila v prosinci roku 2000. Zastupitelstvo zároveň schválilo v rozpočtu města na rok 2001 dvacetimilionovou částku na rekonstrukci zimního stadionu.

Historický okamžik nastal dne 15. března 2001, kdy starosta Koliba a místopředseda představenstva akciové společnosti Gerex Jakubec podepsali smlouvu o vzájemném prodeji zimního stadionu a stánkové plochy v centru města. Po zápisu katastrálního úřadu v srpnu patřil stadion definitivně městu. Bylo stanoveno, že trhovci se vystěhují do konce dubna. Úklid začal prakticky ihned, hned poté následovaly první rekonstrukční práce, stadion se po letech ukázal jen ve své nahotě nosníků, rychle se rýsovala ledová plocha, přibylo nové opláštění, střecha a první část tribuny. Město Hodonín vyhlásilo ještě téhož roku finanční sbírku na rekonstrukci zimního stadionu a obrátilo se s výzvou o příspěvky také na firmy a instituce v okolí.

Ve výkladních skříních i vstupních dveřích některých obchodů, restaurací či jiných zařízení v Hodoníně se začaly objevovat velké samolepky s postavičkami bruslících dětí. Označovaly provozovny podnikatelů, kterým nebyl lhostejný osud mládežnického hokeje i krasobruslení v okresním městě, a proto se rozhodli na rozvoj těchto sportů přispívat. Nákupem či čerpáním služeb v takto označených zařízeních, tak vlastně každý přinášel svůj příspěvek na mládežnické lední sporty.

Hodoňáci se mohli těšit ještě do konce roku 2001 na první led a také na první domácí utkání znovuobnoveného týmu Drtičů...

(pramen: archiv Milan Jagoš, archiv TJ Slovan, Vítězslav Pinda, Miloš Švrček, týdeník Slovácko, deník Sport, občasník H-Fórum, Hodonínské listy, foto Eduard Mezera, Ivo Cencinger, Jan Herzán)

Text je použit z knihy Osudy hokeje na Hodonínsku vydané roku 2005 OS ČSTV Hodonín, s laskavým svolením autorů Ivo Cencingera a Eduarda Mezery. 

Tabulka

P Tým Tým Z S B
1. ZNO Znojmo 5 27:10 15
2. HOD Hodonín 6 21:18 12
3. KOP Kopřivnice 6 20:16 10
4. ZNS Žďár nad Sázavou 5 20:17 9
5. VEL Velké Meziříčí 2 8:8 3
6. OPA Opava 5 15:20 3
7. NJI Nový Jičín 5 10:19 3
8. VAL Valašské Meziříčí 4 11:24 2

Hlavní partneři

Město Hodonín KM beta KM Travel Delimax Autorenova SaZ Motičák
 

Partneři

Swietelski MetLife vista car Reality Veselý Lázně Hodonín levier maspro vinný dům repress gapa teza rybářská bašta lesnictví autocenturm glos LS Obchod Podlahy Skočík Soukromá moravská směnárna
 

Mediální partneři

rádio jih Televize Slovácko Hodonínský Deník
 
Copyright © 2003-2021 SHK Hodonín & eSports.cz, s.r.o. | Informace o autorských právech | RSS