Osudy hokeje v Hodoníně - 26. část (Zánik ledních sportů v Hodoníně a snahy o jejich obnovu - 1. díl)

Osudy hokeje v Hodoníně - 26. část (Zánik ledních sportů v Hodoníně a snahy o jejich obnovu - 1. díl)
středa 2.5.2012 | Redakce

Díky ochotě autorů knihy nesoucí název "Osudy hokeje na hodonínsku - 75 let hokeje v regionu", pánů Ivo Cencingera a Edy Mezery, Vám můžeme přinést historii hokeje nejen ve městě Hodoníně, ale i v okolních městech, vsích či vesničkách od samého počátku tohoto krásného sportu na Hodonínsku. Dnes načneme povídání o divokých časech v polovině devadesátých let.

 
 

Zánik ledních sportů v Hodoníně a snahy o jejich obnovu (1. díl)

Počátkem devadesátých let, aniž to hokejový fanoušek mohl nějak zpozorovat, se Tělovýchovná jednota Baník Hodonín dostávala do finančních problémů. Porevoluční nadšení opadalo, postupně klesal zájem velkých i menších sponzorů, naproti tomu náklady na údržbu letitého stadionu a financování hokeje rostly. Město hokejistům Baníku přispívalo řádově statisíci korun, situaci však plně řešit nemohlo. Dluhy se tak dostaly až do milionových výšin. Čistá snaha funkcionářů vyřešit je a zachovat přitom hokej a stadion, vyústila v roce 1994 rozhodnutím valné hromady v převod majetku na společnost HC Hodonín. Pod její hlavičkou dosáhli hokejisté historicky nejlepšího umístění, naděje ale záhy vystřídalo obrovské zklamání.

Po skončení úspěšné sezony ve druhé nejvyšší české lize nastalo v roce 1995 hokeji i stadionu dlouhé STOP. O sportovní vyžití tak přišla i veřejnost, o zájmovou činnost děti, mládež a krasobruslaři. Po dalších šest let vedly obě strany dlouhé osobní, tiskové i soudní spory, dobré zprávy střídaly špatné, vnikla petice a Sdružení za záchranu zimního stadionu a do jednání se vložilo i město. Díky tomu se podařilo stadion a hokej zachránit.

Tato kapitola postihuje fakticky hlavní kroky, které k tomu vedly. Nepouští se přitom do analýzy často protichůdných právnických výkladů, nejasných zákulisních bojů, spekulací ani dohadů o záměrech či vinících neblahých událostí v dobré víře, že nikdo ze zúčastněných neměl o krach hokeje zájem.


Svízelná finanční situace Baníku

O neutěšené finanční situaci Tělovýchovné jednoty Baník Hodonín její členové během roku 1994 několikrát jednali. Na způsob řešení přitom nepanoval jednotný náhled, vznikaly názorové skupiny. Někteří vinili předchozí vedení z přílišného plýtvání prostředky. Každopádně peníze byly alfou i omegou dalšího hokejového směřování i existence stadionu. Po neúspěšné sezoně 1993/94, kdy Baník unikl sestupové hrozbě prakticky o jedno místo, bylo třeba pomýšlet na změny v kádru, přípravu a zajištění dalšího ročníku I. NHL. Do ní funkcionáři mužstvo seniorů přihlásili, financování sezony však ještě nebylo dořešeno.

Rozpočet včetně provozu stadionu počítal asi s šesti a půl miliony korun. Předseda oddílu Pavel Komínek, který v roce 1993 ve vedení klubu nahradil Vítězslava Pindu, na konci dubna 1994 připustil, že existuje dilema, zda hokej v Hodoníně dále bude či ne. „Nebylo nakonec dosaženo dohody se sponzory, všichni by chtěli vystupovat jen v roli sponzorů menších a ne vzít to kompletně na svá bedra. Naplnění rozpočtu nebude jednoduché. Prodej klubu si ale zatím nepřipouštíme, i když času je velmi málo. Nalezení východiska dávám menší naději, než by si optimisté přáli. Připravovali jsme řešení v podobě založení nového subjektu - klasické obchodní společnosti, která by hodonínský hokej organizačně i ekonomicky řídila s tím, že TJ Baník zůstane zachována a bude jedním z partnerů nového subjektu. Ve smlouvě by byla podmínka takzvaného vázacího břemene, zachování provozování hokeje. Nebyla ale spousta věcí vyřešena. Budoucnost ligy rozhodně nebude v její plné profesionalizaci, jak se tady snažilo všemožně uplatnit v minulé sezoně. Desátého května svoláváme hodnotící členskou schůzi, do té doby budeme snad vědět více, i když z dnešního pohledu se situace moc optimisticky nejeví. V tomto duchu jsme hovořili i s hráči,“ uvedl pro týdeník Slovácko předseda oddílu ledního hokeje Pavel Komínek, který pak v květnu nabídl rezignaci.


Valná hromada Baníku převedla majetek na HC

Také kvůli stále neutěšenému stavu svolal výbor oddílu další schůzi na konec června 1994. Odstupující předseda Komínek ve své zahajovací řeči uvedl, že hodonínský hokej může zachránit jen postoj bez tlaků. Oznámil také, že zástupci jistých podnikatelských kruhů přišli s nabídkou zabezpečení hokeje pro příští sezonu. Zastupoval je Jaromír Hudec, který prezentoval zatím neznámou skupinu lidí s údajným dostatkem zdrojů a sponzorů s tím, že založí společnost - podmínkou byla změna názvu klubu, převedení veškerého majetku TJ na ni včetně průhledných závazků a také vyhrazené právo kontroly a omezení informací poskytovaným tisku. K jednání pověřila TJ Baník pětičlennou skupinu nezávislých, která měla prověřit nejmenované seskupení. Ta se vyjádřila poměrem hlasů 4:1 pro záměr. Začátkem srpna jednali s výborem Baníku Jaroslav Kroupa a Miloš Švrček, kteří předložili návrh smlouvy o smlouvě budoucí o převodu veškerého movitého i nemovitého majetku TJ Baník na HC Hodonín s.r.o., přičemž HC se zavazuje po dobu pěti let provozovat v Hodoníně hokej i krasobruslení, neprodá soutěž a převezme závazky Baníku.

Dohoda byla uzavřena, hokejisté v omezeném počtu zahájili neúplnou přípravu, podpis zásadních smluv se ale oddaloval. „Pokud nedojde k převodu majetku na HC Hodonín, bude možná existovat TJ Baník, avšak bez hráčů, bez zaměstnanců, s budovou stadionu a hromadou dluhů,“ varovala v tisku společnost HC. Předseda Baníku Pavel Komínek předtím existenci společnosti zpochybňoval, odpůrci převodu také poukazovali na fakt, že nepředložila dokumenty o své finanční situaci, i když má pracovat s rozpočtem šesti a půl milionu korun, a obávali se dalšího zadlužení a zastavení stadionu.

Po několika jednáních se 25. srpna 1994 v restauraci Sportklub vedle zimního stadionu konala další valná hromada TJ Baník. Hlavním nepřítelem byl čas, jednání provázela vzrušená diskuze. Tehdejší jednatel HC Jaroslav Kroupa s tehdejším právním zástupcem Milošem Švrčkem přečetli návrh smlouvy. Hlasování pak jasnou většinou 60:14 rozhodlo o převodu veškerého movitého i nemovitého majetku do vlastnictví HC Hodonín. Zvítězila zřejmá touha po šanci. Předseda Baníku Komínek pak v souladu s přáním valné hromady s jednatelem HC Kroupou stvrdil smlouvu o smlouvě budoucí o bezplatném převodu. Podpisem příslušných smluv pak měla TJ Baník zaniknout, likvidátorem byl jmenován Josef Hörmann.


Hodonínské zmrtvýchvstání

Rozhodnutí valné hromady TJ Baník bylo průlomové v tom, že mohla začít naplno již započatá příprava na další hokejovou sezonu 1994/95, a hokej byl tak v očích fanoušků zachráněn. Hokejisté už předtím v srpnu trénovali ve Skalici a sehráli pod hlavičkou HC několik přípravných utkání. Dění v Hodoníně sledovala i republiková média a hovořila o hodonínském zmrtvýchvstání. Klub jednal o doplnění hráčů s Brnem, Vsetínem, Zlínem a také o obsazení postu hlavního trenéra. Tím se stal Jiří Vodák starší, bývalý hráč ligového Zlína, Vsetína a také Hodonína, který prohlásil, že vyznává chytrý hokej.

Obměnila se více než polovina hráčů. Ti byli spokojeni s podmínkami i prémiovým řádem. „Musím potvrdit, že jsme zdědili obrovské problémy a závazky. V mužstvu přes léto vůbec neproběhla letní příprava, pohled na hráčské zázemí byl skličující. Společnost byla vytvořena několik týdnů před prvním ligovým zápasem. Snažili jsme se co nejrychleji postavit na nohy, za pochodu jsme doplňovali mužstvo. Že se všechno nakonec podařilo, považuji za malý zázrak. Bez pochopení funkcionářů z Komety Brno, Vsetína a hlavně ze Zlína by ale naše snaha nikam nevedla,“ uvedl později sportovní manažer HC Hodonín Rostislav Dočekal, bývalý hodonínský hráč Baníku.

Zpravodaj na prvním domácím utkání sezony s Berounem 21. září informoval stručně o změnách názvu klubu a také o nové sestavě. I když původním cílem HC bylo udržení v první lize, nakonec se podařilo dát dohromady kompaktní tým, který vybojoval historicky nejlepší páté místo se ziskem 46 bodů a zůstal pouhý bod za čtvrtým Havířovem (blíže předchozí kapitola). Statistikou z domácího prostředí byl Hodonín dokonce mezi trojkou nejlepších. „Hráčský kádr se nám trochu rozejde, hráči na hostování se budou vracet do svých oddílů, ale co je důležité, jádro tady bylo vytvořeno, a když ho doplníme vhodnými mladými hráči, můžeme budovat mužstvo na příští roky,“ prohlásil po skončení nečekaně úspěšné sezony trenér Jiří Vodák. „Nevyhledáváme nějaké zkušené hokejové hvězdy, zlatokopy, kteří by šli jen za výhodnější smlouvou. Chceme stavět na mladých, kteří na sobě dokážou pracovat a mají perspektivu,“ doplnil jej asistent Arnošt Šifl. Další boje však sváděly už jen Baník a HC na stránkách novin a na lavicích soudů.


Text je použit z knihy Osudy hokeje na Hodonínsku vydané roku 2005 OS ČSTV Hodonín, s laskavým svolením autorů Ivo Cencingera a Eduarda Mezery. 

Tabulka

P Tým Tým Z S B
1. SUM Šumperk 40 211:89 103
2. OPA Opava 40 146:132 68
3. HBR Havl. Brod 40 148:133 67
4. HOD Hodonín 40 148:140 65
5. VAL Val. Meziříčí 40 138:123 64
6. KOP Kopřivnice 40 125:122 58
7. ZNS Žďár n/S 40 138:152 52
8. NJI Nový Jičín 40 118:165 45
9. MBU Mor. Budějovice 40 105:221 18

Hlavní partneři

Město Hodonín KM beta KM Travel Delimax Autorenova SaZ Motičák
 

Partneři

tespra Swietelski vista car MetLife Hotel Krystal Reality Veselý Lázně Hodonín levier maspro bytová správa vinný dům repress abprint gapa lesnictví teza rybářská bašta autocenturm glos LS Obchod Podlahy Skočík Vinný sklep Hotelu Krystal Domi Baterie Soukromá moravská směnárna
 

Mediální partneři

rádio jih Televize Slovácko Hodonínský Deník
 
Copyright © 2003-2020 SHK Hodonín & eSports.cz, s.r.o. | Informace o autorských právech | RSS