Arnošt Šifl: Byl to klasický první trénink

Arnošt Šifl: Byl to klasický první trénink
úterý 9.8.2011 | Redakce

V pondělí v podvečer absolvovali hodonínští hokejisté svůj první trénink na ledě. Jak prvních devadesát minut probíhalo, co je nového a jak například vidí asistent trenéra Číhala Arnošt Šifl přesun Drtičů do nové skupiny, to vše a mnoho dalšího se dozvíte v následujícím článku. (AKTUALIZOVÁNO o fotografie)

 
 

Úvodní otázka se ještě krapet vrátila v čase. Zeptali jsme se asistenta Svatopluka Číhala, jak jsou spokojeni s letní suchou přípravou. „Účast na letní přípravě byla dobrá. V průměru nám chodilo asi dvacet kluků a účast tak byla hodně slušná. Příprava byla náročná a kluci ji vzali zodpovědně.

Na začátku jsme se věnovali převážně vytrvalosti a dynamickému rozvoji a dbali jsme hlavně na tyhle věci. Bylo tam hodně silových skoků a podobných prvků, ale kluci to zmákli,“ zavzpomínal na začátku našeho rozhovoru na letní přípravu Erna Šifl.

Suchá příprava tedy podle jeho slov proběhla v naprostém klidu. Ani tomuhle období sezony se často nevyhnou nějaké problémy. Hlavně co se zranění týče. „Zranění se nám naštěstí celkem vyhýbala. Jenom Martin Miklík si při fotbálku naťukl koleno, ale nebylo to naštěstí nic vážného. Někteří kluci, kteří v létě hrají doplňkové sporty jako hokejbal, inline nebo floorbal, takže pár z nich si některá zranění přivodili tam. Ale jinak proběhla letní v úplném klidu,“ řekl bývalý zadák Baníku Hodonín.

Po téměř půl roce se dnes hodonínští hokejisté sklouzli na ledové ploše. Ještě před tím, než více než dvacítka hráčů vydala na led, proběhlo každoroční předsezónní fasování výzbroje. „Byl to klasický první trénink. Led nebyl ještě v ideálním stavu, protože včera večer se ještě stříkalo a kvůli tomu byly dnes odvolány dopolední tréninky. Navíc trpěl i tím počtem hráčů, kteří se prvního tréninku zúčastnili. I když byli v podstatě v nové výzbroji, tak na nich bylo vidět, že se jim chce a že jim ten led už chyběl.


Trénovat budeme každý pracovní den, kdy nebude na programu přátelský zápas

První tréninky jsou vždycky o tom, aby se kluci rozjezdili a hlavně, aby se nezranili, nenatáhli si třeba třísla. Je důležité jít do dlouhého skluzu a vynechat nějaké velké brzdění. V úvodu této fáze se hráči snaží rozhýbat hlavně ruce, na kterých jde vidět, že po dlouhé pauze jsou ještě tvrdé,“ okomentoval první hodinu a půl na ledě hodonínský asistent.

Než začne sezona, budou Drtiči tvrdě pracovat. Do prvního mistrovského utkání se hráči, fanoušci i trenéři vyspí ještě jeden a třicetkrát a tréninkových dávek si užijí dosytnosti. „Trénovat budeme každý pracovní den, kdy nebude na programu přátelský zápas. Víkendy budou mít kluci ještě volné. Někteří chodí do školy, jiní do práce, takže to pro ně bude i tak dost náročné kvůli cestování,“ naznačil průběh poslední fáze přípravy Erna Šifl.

Drtičům se začátek přípravy na ledu o něco málo opozdil. Vinu na tom nese výměna steré poškozené expanzní nádrže. „Problémy s chlazením nám začátek přípravy na ledu posunuly vlastně o týden, protože původně jsme měli jít na led už prvního, ale sezona nám začíná vlastně až desátého září a do té doby se do toho určitě dostaneme,“ nevidí v pozdějším nástupu na led žádný velký problém Číhalův asistent.

Jak všichni příznivci Drtičů jistě dobře ví, díky posunutému startu tréninků na ledě se bohužel musel odvolat plánovaný přátelský zápas se slovenským týmem z Piešťan, jenž byl naplánován na úterní odpoledne. „Přáteláky zůstanou tak, jak jsou, žádné nové hledat nebudeme,“ řekl Šifl.

Z loňského kádru určitě na ledě TEZA arény neuvidíme brankáře Tomáše Rajčáka a Michala Šurého. Jozef Salajka je v prvoligových slovenských Piešťanech, Peter Penák bude nejspíše oblékat dres Senice, stejně jako Ľubomír Vaškovič. Kam odešel Peter Tomášek se nám zjistit nepodařilo a mladý Tomáš Zelinka začne sezonu v Uherském Ostrohu, ale dveře k Drtičům se mu úplně nezavřela.

Jiří Šindelář je na zkoušce v týmu druholigového nováčka z Poruby. Na zkušenou se vydal i Adam Beňa (nevíme kam), Jan Korotvička to zkouší v Rakousku, Jakub Sajdl se rve o místo v prvoligových Litoměřicích a Branislav Rehuš prý řeší možné angažmá ve Skandinávii. Na prvním tréninku chyběl Martin Špok, kterého trápí zdravotní potíže.


Chceme hrát na čtyři kompletní lajny

Prvního tréninku se zúčastnili:
Brankáři: Marek Peksa, Michal Šenk.
Obránci: Lukáš Komárek, Petr Pokorný - Zbyněk Vozdecký, Boris Flamík - Filip Okuliar, Adam Svoboda - Martin Miklík, David Bauer.
Útočníci: Petr Peš, Zdeněk Jurásek, Michal Brzobohatý - Martin Hollý, Roman Barták, Michal Kuba - Tomáš Popolanský, Michal Hoza, Ondřej Fiedler - Roman Průdek, Lukáš Vrba, Jakub Kachlík - Jakub Tomi, Matěj Charvát, Vojtěch Pekár.

Důležitým postem každého mužstva je brankář. V minulé sezoně se v brankovišti Drtičů velmi dobře uvedl Marek Peksa, který bude v Hodoníně pokračovat i v následující sezoně. „Do brány máme Marka Peksu a Michala Šenka s tím, že na tréninky by s náma chodil případně někdo z juniorky. V případě zranění by se to řešilo nejspíš střídavými starty některého brankáře z vyšší soutěže,“ nastínil situaci kolem mužů v hodonínském brankovišti.

Jak jsme již vzpomněli, úvodní trénink SHK absolvovalo celkem pětadvacet hráčů. „Chceme hrát na čtyři kompletní lajny. Ne jako loni, když jsme sezonu dohrávali na patnáct lidí. Proto chceme mít čtyři kompletní pětky. I proto, aby tam byl tlak, který bude kluky někam posunovat. Kádr budeme mít složený z mladých i ze zkušených hráčů,“ řekl Erna Šifl.

Drtiči po dlouhých sedmi letech, během kterých nastupovali ve skupině Východ, budou letos nově nastupovat ve skupině Střed. Jaký má na tento nečekaný přesun názor hodonínský asistent? „Říká se, že východ je kvalitnější než střed, ale když se potom podíváme na výkony v barážích, tak to zas tak moc viditelné nebylo. Každý rok je jiný, hodně záleží na penězích a taky na tom, jaké hráče se těm kterým týmům povede přivést. Určitě se ale chceme pohybovat na špici a o ten postup se porvat.

Jsem u hokeje hodně dlouho, ale když si vzpomenu, co se nám v posledních letech stávalo na severu Moravy, to bylo chvílemi do očí bijící. Na jednu stranu je tedy pozitivní, že se těchto starostí, které s hokejem nemají moc společného, zbavíme,“ řekl na konto zařazení Drtičů do nové skupiny Šifl.


Všechno je to o penězích, většina klubů má problémy a hráče si z prstů člověk nevycucá

Mezi fanoušky se objevily názory, že díky přeřazení do nové skupiny, možná utrpí atmosféra při domácích zápasech Drtičů. „Je možné, že k nám nebude jezdit tolik fanoušků, ale na druhou stranu peníze, které se vydělají na vstupném vyletěly komínem na bezpečnostních agenturách a opravách poničeného stadionu. Navíc nevíme, kolik fanoušků se k nám vydá. Navíc je tahle skupina stejně velká neznámá jak pro nás, tak pro fanoušky,“ popsal svůj názor na věc Arnošt Šifl.

„Moc znalostí o soupeřích nemáme, známe v podstatě jenom Pelhřimov a Žďár nad Sázavou, se kterými jsme před pár lety hráli. Všechno je to o penězích, většina klubů má problémy s pokrytím sezony a hráče si z prstů člověk nevycucá. Nějaká reorganizace soutěží asi přijít musí, protože je to rok od roku čím dál víc ekonomicky náročné,“ řekl svůj pohled na tuto věc Erna Šifl.

V sobotu se Drtiči vydají vstříc prvnímu přátelskému utkání, které je od 18.00 čeká na Piešťanském zimním stadionu. Co od něj mohou trenéři i fanoušci očekávat? „Před prvním přípravným zápasem za sebou budeme mít pět tréninků. Pro nás i pro kluky bude ten zápas o poznávání. Piešťany jsou kvalitní mužstvo, poslední roky vždy bojují o postup do Slovenské extraligy a zápas to bude těžký, ale myslím si, že jako lachtani na bruslích vypadat nebudeme,“ zažertoval trochu Šifl.

Přípravné zápasy nikdy nejsou v ničem „směroplatné“, jak zaznělo v kultovním československém filmu Kulový blesk. Podobně to vidí i mladší z trenérské dvojice Drtičů. „Přípravné zápasy jsou důležité proto, abychom zjistili, jaký bude charakter mužstva. V Hodoníně se vždycky hledělo na to, že si kabina musí charakterově sednout. Pokud kabina šlape, přijdou výsledky. Sami jsme to viděli loni na mistrovství světa,“ popsal, na čem se snaží Drtiči vždy stavět.

Na závěr jsme požádali asistenta trenéra Číhala o vzkaz fanouškům. „Fanouškům bych vzkázal asi jen to, aby nás podporovali, aby nám fandili, občas ať si klidně zapískají, ale radši, aby nám jenom fandili a věřili, že my všichni uděláme pro úspěšnou sezonu všechno,“ vzkázal na závěr Arnošt Šifl.


Na to, že převážná většina z nás ještě nebruslila, tak ten trénink byl hodně solidní

O své pocity z prvního tréninku se s námi podělil i Michal Hoza. „Všechno probíhalo až nečekaně dobře. Rozhodně jsem čekal, že to bude horší. Na to, že převážná většina z nás ještě nebruslila a dnes jsme byli na ledě vlastně poprvé, tak ten trénink byl hodně solidní. Ale je to první trénink a uvidíme, jak to bude vypadat - tak jako to je ostatně každý rok,“ řekl čtyřiatřicetiletý útočník těsně před tím, než si šel dát ještě výběhové kolečko kolem stadionu.

Ještě než Drtiči poprvé vyjeli na led, vyfasovali hráči novou výzbroj. Poté už se nedočkavě vrhli na ledovou plochu. „Každý se snaží rozhýbat výstroj a pokouší se dostat do techniky bruslení a něco málo si vyzkoušet s pukem, ale stav to samozřejmě ještě nebyl. To až tak za tři, čtyři týdny,“ okomentoval první minuty na bruslích Michal Hoza.

„Bylo to výborný,“ smál se dlouholetý kapitán Drtičů Petr Pokorný. „Prvních deset minut jsem si zvykal z koleček, ale pak už to bylo fajn. Někteří to měli horší až do konce tréninku,“ vtipkoval dobře naladěný Petr Pokorný. „S prvním tréninkem jsem spokojený. Splnilo to všechno, co to mít mělo a cítím se po prvním tréninku dobře,“ dodal závěrem zadák SHK.


Fotogalerie z prvního tréniku Drtičů na ledě:
Autor fotografií: Robert Krůza

 

Tabulka

P Tým Tým Z S B
1. ZNO Znojmo 5 27:10 15
2. HOD Hodonín 6 21:18 12
3. KOP Kopřivnice 6 20:16 10
4. ZNS Žďár nad Sázavou 5 20:17 9
5. VEL Velké Meziříčí 2 8:8 3
6. OPA Opava 5 15:20 3
7. NJI Nový Jičín 5 10:19 3
8. VAL Valašské Meziříčí 4 11:24 2

Hlavní partneři

Město Hodonín KM beta KM Travel Delimax Autorenova SaZ Motičák
 

Partneři

Swietelski MetLife vista car Reality Veselý Lázně Hodonín levier maspro vinný dům repress gapa teza rybářská bašta lesnictví autocenturm glos LS Obchod Podlahy Skočík Soukromá moravská směnárna
 

Mediální partneři

rádio jih Televize Slovácko Hodonínský Deník
 
Copyright © 2003-2021 SHK Hodonín & eSports.cz, s.r.o. | Informace o autorských právech | RSS