Představujeme nové soupeře: SKLH Žďár nad Sázavou a HC Trutnov

Představujeme nové soupeře: SKLH Žďár nad Sázavou a HC Trutnov
sobota 6.8.2011 | Redakce

Dnes si řekneme něco málo o dalších dvou soupeřích, se kterými budou v nové sezoně Drtiči svádět tuhé boje o ligové body. Prvním je SKLH Žďár Nad Sázavou, jenž není pro hokejisty SHK úplnou neznámou. To s HC Trutnov se hodonínští hráči potkají vůbec poprvé ve své historii.

 
 
SKLH Žďár nad Sázavou
Klubové barvy: červená a bílá | Zimní stadion: Jungmannova 10, 591 01 Žďár nad Sázavou, GPS: 49°34´11.955"N, 15°56´27.459"E.

Pohled do historie klubu…

První utkání v ledním hokeji uskutečnili ve Žďáru tamní fotbaloví dorostenci v únoru roku 1936, načež Člen výboru tehdy ustaveného SK Město Žďár, strojvedoucí Václav Hlávka, prosadil hokej jako doplňkový zimní sport. Hokejové mužstvo se ustavilo v zimě roku 1938, kdy byl sehrán první oficiální zápas proti celku Skautů z Nového Města na dnes již zaniklém rybníku Druhák.

Po zrušení SK v roce 1941 vznikl AFK Město Žďár, který se účastnil soutěží II. třídy západomoravské župy. V sezóně 1943/1944 žďárští soutěž vyhráli, ale z postupu se neradovali, protože poslední válečnou zimu byly soutěže zrušeny. V poválečných letech se hrál hokej pod hlavičkou Sokola, od roku 1949 pod názvem Sokol Žďas.

Reorganizace tělovýchovy a sportu vedla v roce 1952 k založení Spartaku, do kterého však hokejisté, zaměstnaní tehdy většinou ve stavebnictví, odmítli vstoupit. Založili vlastní jednooborový klub Tatran, který si vybudoval kluziště na místě zrušeného menšího rybníka.

Od sezóny 1952/1953 se hrála krajská soutěž a od sezóny 1955/1956 krajský přebor tehdejšího Jihlavského kraje. Pod hlavičku Spartaku přešli hokejisté až v roce 1956. Souběžně ve městě působil také celek Spartaku Tokoz.

V letech 1960/1965 hrál Spartak se střídavými úspěchy I. třídu a přebor Jihomoravského kraje. Následovala léta sestupů a postupů mezi oblastním a krajským přeborem až do sezóny 1972/1973. Po celou tu dobu se hrálo na Rybníčku. Tehdy přijal klub nový název TJ Žďas.


Zimní stadion ve Žďáru nad Sázavou. (foto: hokejzr.cz)
Postup do jihomoravské divizní soutěže a vybudování zimního stadiónu, který zahájil provoz na podzim 1974 (v roce 1979 byl i zastřešen), odstartovaly velký hokejový vzestup. Sezóna 1975/1976 přinesla postup do celomoravské divize a po reorganizaci soutěží od sezóny 1977/1978 se ve Žďáru hrála II. národní liga.

Následující sezonu se povedlo postoupit do I. NHL, ve které působili žďárští hokejisté po čtyři sezóny. Po sestupu do II. ligy prošel klub krizí, která vyvrcholila na jaře 1985 sestupem do krajského přeboru.

Ten ale po roce opustili a postoupili opět do II. ligy. Další problémy přišly v první polovině 90. let v souvislosti s pronájmem ZS soukromé firmě a změnou postoje a.s. Žďas k podpoře sportu.

Od sezóny 1994/1995 se hrálo pod názvem HC Žďár a počátkem nového století bylo dosahováno dobré umístění, včetně účasti v play-off 2. ligy. Celkově úspěšné období ještě zvýrazněné úspěchy mládežnických celků přerušil příchod HC Senators do našeho města. Vidina vyšší soutěže ovlivnila vedení klubu a byla pochopitelně příjemná i představitelům města a veřejnosti.

To vše se ovšem dělo na úkor stávajícího kvalitního seniorského týmu a na konci skandální sezóny 2002/2003 bylo postavení hokeje silně otřeseno. V kombinaci se spory a využití financí a následným vypovězením pronájmu zimního stadiónu HC Žďár vznikla složitá situace, která gradovala nutností oddělení mládežnického hokeje a zadlužením HC. Přes tyto potíže obnovené mužstvo dokázalo na ledě druholigovou příslušnost uhájit.

Prodejem licence 2. ligy a založením nového Sportovního klubu ledního hokeje začalo nové složité období poznamenané dozníváním neúspěchů a sporů právě uplynulých let. Prvním krokem k tomu bylo vítězství v krajském přeboru a úspěch v kvalifikaci, čímž se hned v první sezóně po prodeji licence dosáhlo návratu do 2.ligy pro sezónu 2008-2009.

Poslední sezony…

Před deseti lety nastupoval Žďár ve 2. lize. Hodně našlapené 2. lize. V konkurenci týmů jako byla Mladá Boleslav, Hradec Králové nebo Havlíčkův Brod obsadilo mužstvo po základní části konečnou pátou příčku. V osmifinále si pak poradili s Kobrou Praha 2:0 na zápasy (6:5 sn, 7:2), ve čtvrtfinále stejným výsledkem Kolín (7:1, 5:1) a zastavila je až v semifinále ambiciózní Mladá Boleslav (2:0 na zápasy - 6:1, 3:0). Po sezoně ale klub koupil práva na 1. ligu od Rosic.

Následující sezona 2002/2003 tedy byla ve Žďáru prvoligová. Desáté místo sice neznamenalo postup do play-off, ale také vyhnutí se sestupu. Ten bohužel přesto přišel. Finanční problémy klubu donutily vedení prodat „čerstvě“ zakoupenou licenci brněnské Kometě.

Přišel tedy opět pád do 2. ligy. Přes to, že finanční problémy přetrvávaly, povedlo se udržet druhou ligu a postup do play-off unikl hráčům HC Žďár nad Sázavou, jak se klub tehdy jmenoval, jen o pouhé dva bodíky.

V sezoně 2004/2005 se už play-off vybojovat podařilo. Sice jen tak tak, ale i osmé místo na prodloužení sezony stačilo. I když jen o tři zápasy. V osmifinále totiž narazili hokejisté Žďáru na Jablonec, který nakonec doputoval až to semifinále, a po jasném průběhu série v poměru 3:0 pro Severočechy skončila hráčům z Vysočiny sezona.

Na ročník 2005/2006 by všichni ve městě nejraději zapomněli. Beznadějně poslední místo a zisk pouhých 12 bodů ze 34 zápasů. To byla nelichotivá vizitka mužstva po základní části. V následující skupině o 9. až 12. místo se sice mužstvo zvedlo, bojím o záchranu se ale nevyhnulo. Baráž však žďárští zvládli a zachovali si svou druholigovou příslušnost.

V příštím ročníku se mužstvu podařilo záchranářským pracem vyhnout, ale brány play-off zůstaly zavřeny. Horší zpráva byla ta, že po sezoně klub prodal licenci i na druhou ligu, tentokrát do Kutné Hory, a nezbývalo nic jiného, než si účast ve třetí soutěži znovu po dlouhých letech vybojovat v Krajském přeboru.

Návrat se povedl hned po jednom roce v nejnižší soutěži v zemi. Druhé místo po základní části bylo dobrou pozicí do závěrečné fáze, jelikož do play-off postoupila jen první čtveřice. V semifinále vyřadil Žďár 2:0 na zápasy (9:3, 6:5sn) Moravskou Třebovou. Ve finále si pak poradil v derby i se Světlou nad Sázavou (4:3, 5:4sn, 1:4, 3:1). V kvalifikaci to pak bylo o pověstný chlup, o postupu na úkor Nového Města nad Metují rozhodly při bodové shodě jen lepší vzájemné zápasy.

V sezoně 2008/2009 se hokejisté Žďáru, už pod názvem SKLH Žďár nad Sázavou, po dlouhé době potkali v soutěžním utkání s hodonínskými Drtiči. Spolu s Pelhřimovem byli totiž oba kluby zařazeny do skupiny Východ. Noví soupeři žďárským moc nevyhovovali a ze šestnáctičlenného pelotonu obsadili 13. místo a v předkole play-off jim ukončili sezonu hráči Orlové.

Po roce se SKLH vrátil opět do skupiny Střed. Ve vyrovnaném středu tabulky, kdy třetí Benešov a devátý Pelhřimov dělilo jen pět bodů, obsadil Žďár sedmé místo. První kolo play-off mu do cesty postavilo velkého favorita - Jindřichův Hradec, který potvrdil své kvality a poslal hráče Žďáru na předčasnou dovolenou.

Minulý ročník 2010/2011 byl v podstatě kopií toho předešlého. Jediný rozdíl byl v tom, že SKLH o jednu příčku po základní části klesnul, ve čtvrtfinále je ale opět čekal Vajgar. Ten, stejně jako před rokem, byl nad síly Žďáru. První souboj Drtičů a SKLH Žďár nad Sázavou se v nové sezoně příjde na řadu v šestém kole, ve středu 28. září na hodonínském zimním stadionu.
HC Trutnov
Klubové barvy: modrá, bílá a červená | Zimní stadion: Na Lukách 460, 541 01 Trutnov, GPS: 50°33´47.696"N, 15°55´22.742"E.

Pohled do historie klubu…

Počátky hokeje v Trutnově se dají nalézt v roce 1945, kdy byl ustanoven hokejový klub pod názvem Slavoj Trutnov. O rok později byl založen sportovní klub H. C. Stadion.

V roce 1947 se na přírodním kluzišti dalo hrát díky osvětlení už i ve večerních hodinách. V této době byl nejlepším hráčem V. Kouba, který později přechází do Motorletu Praha a stává se členem širšího reprezentačního družstva.

Na přírodním kluzišti se v Trutnově bruslilo dlouhé roky. Až v roce 1978 se začal budovat zimní stadion s umělou ledovou plochou. Do konce roku 1986 probíhají na stadionu úpravy inženýrských sítí v souvislosti s připravovaným zastřešením zimního stadionu. 1. prosince 1987 bylo na zimním stadionu zahájeno chlazení.


Zimní stadion v Trutnově. (foto: lokotrutnov.cz)
Zimní stadion je hokejovou halou ve které je umístěna hrací plocha pro lední hokej, tribuny pro diváky, 14 šaten pro hráče, šatna pro bruslení veřejnosti, šatna pro rozhodčí, šatna pro trenéry, rehabilitace, kanceláře vedení zimního stadionu, dva kiosky s občerstvením, prodejna hokejových potřeb. Na halu navazuje objekt strojovny a garáže pro rolbu se sněžnou jámou. Hokejová hala byla dostavěna v roce 1998 a v roce 1999 byla provedena rekonstrukce hrací plochy. Haly pojme 3000 diváků, 460 míst je vyhrazeno pro sezení.

Poslední sezony…

Od sezony 2008/2009 se Trutnov objevuje ve II. lize. Pod vedením vrchlabských činovníků se v první sezoně Trutnov dostal v osmifinále play-off přes HC Děčín a ve čtvrtfinále ztroskotal na vodních lvech z Benešova.

V sezoně 2009/2010 se Trutnov od Vrchlabí oddělil a pod vedením nového občanského sdružení HC DRACI se umístil na 10. místě v tabulce.

Po sezoně "neúspěchů" se Trutnov v další sezóně 2010/2011 prezentoval v lepším světle. Po základní části skončil na sedmém místě a v Play Off narazil opět na Vodní Lvy z Benešova. Po tří zápasové bitvě nakonec podlehl 2:1 na zápasy a sezona pro Trutnov skončila.


 

Tabulka

P Tým Tým Z S B
1. ZNO Znojmo 5 27:10 15
2. HOD Hodonín 6 21:18 12
3. KOP Kopřivnice 6 20:16 10
4. ZNS Žďár nad Sázavou 5 20:17 9
5. VEL Velké Meziříčí 2 8:8 3
6. OPA Opava 5 15:20 3
7. NJI Nový Jičín 5 10:19 3
8. VAL Valašské Meziříčí 4 11:24 2

Hlavní partneři

Město Hodonín KM beta KM Travel Delimax Autorenova SaZ Motičák
 

Partneři

Swietelski MetLife vista car Reality Veselý Lázně Hodonín levier maspro vinný dům repress gapa teza rybářská bašta lesnictví autocenturm glos LS Obchod Podlahy Skočík Soukromá moravská směnárna
 

Mediální partneři

rádio jih Televize Slovácko Hodonínský Deník
 
Copyright © 2003-2021 SHK Hodonín & eSports.cz, s.r.o. | Informace o autorských právech | RSS