Osudy hokeje v Hodoníně - 23. část (Baník Hodonín - 3. díl)

Osudy hokeje v Hodoníně - 23. část (Baník Hodonín - 3. díl)
úterý 21.6.2011 | Jan Hochman

Díky ochotě autorů knihy nesoucí název "Osudy hokeje na hodonínsku - 75 let hokeje v regionu", pánů Ivo Cencingera a Edy Mezery, Vám můžeme přinést historii hokeje nejen ve městě Hodoníně, ale i v okolních městech, vsích či vesničkách od samého počátku tohoto krásného sportu na Hodonínsku. Dnes nás čeká třetí, předposlední díl, osudů Baníku Hodonín.

 
 

Dynamo z Berlína a Moskvy

V rámci přípravy na sezonu 1988/89 absolvovali hodonínští hokejisté další mezinárodní zápasy a zájezdy. Mezi divácky nejatraktivnější před začátkem druholigových bojů 1988/89 patřilo srpnové utkání s mnohonásobným mistrem NDR Dynamem Berlín s několika reprezentanty v kádru, se kterým Hodonínští drželi krok a remizovali 2:2, když branky dávali Dočekal a Říha.

O týden později přijelo sovětské Dynamo Moskva v kompletní sestavě. Baník se mu postavil posílený několika hráči ligového Zetoru a Gottwaldova. Stadion praskal ve švech, v ochozech se tísnilo podle odhadů na osm tisíc diváků, kteří často stáli jen na jedné noze a ještě ne na své, ale hlavně se přišli podívat na ruské reprezentanty. Dynamo, jedno z nejlepších klubových mužstev světa kontrolovalo hru a v mírných otáčkách zvítězilo 8:1 po třetinách 4:0, 2:0, 2:1. Skórovali Semjonov, Torofjejev, Mikulčik, Petrenko, Antipov, Jašin, Pěrvuchin a Lomakin, za domácí dával čestný úspěch Karel Buřič z trestného střílení.

Do sezony 1988/89 se vrátil z hostování v Zetoru Igor Balák, z téhož týmu přestoupil do Hodonína Miroslav Kořený, který pak s Miloslavem Sedlákem odešel do TJG, z Přerova přestoupil nakrátko Oldřich Kolaja, na hostování z Gottwaldova Ivan Švancár, Michal Tomek, Jaroslav Santarius, Pavel Petřík. S aktivní činností skončili Kobliška a Šifl. Rozloučil se také dlouholetý hráč, rekordman, obránce a kapitán Karel Matějíček ml., jenž v šestatřiceti letech předal kapitánskou pásku Miloši Říhovi, později byl kapitánem Zdeněk Balabán. Karel Matějíček starší jako vedoucí mužstva na začátku sezony konstatoval, že v týmu panuje pohoda a bojovný duch, je vyzrálý, po letní přípravě doladěný, hraje v něm řada zkušených ligových hráčů, je vhodně doplněný i mladšími a nemá slabiny. Mužstvo tak začalo prožívat nejlepší léta podložená dobrými výsledky, velkými návštěvami a přízní fanoušků i na cestách za soupeři.

Po první čtvrtině soutěže vedl Baník tabulku. K nezapomenutelným patřilo utkání s druhou VTJ Vyškov na jejím ledě, které Baník za podpory dvou stovek hodonínských fanoušků vyhrál 8:6. Poté přišly i porážky od Karviné, Kopřivnice, Vyškova, v konečné tabulce obsadil Baník třetí příčku se čtyřbodovou ztrátou na Karvinou a dvoubodovou na druhý Vyškov.


Výbuch ve Vsetíně a výměna trenérů

Trenéry Petra Lešku a Gilberta Karoláka vystřídali začátkem ledna 1990 Miloš Říha a Jiří Hruška. Předcházela tomu takzvaná vsetínská nepříjemnost. Mužstvo odjelo 6. ledna k utkání se Zbrojovkou a bylo to po těžkém úrazu zlínského hráče Luďka Čajky v Košicích (Zlínští po něm později pojmenovali zimní stadion). Trenér Leška vyjednával na místě se Vsetínem o případném odkladu utkání ze solidarity. Zlínské opory totiž oznámily, že nebudou nastupovat, až do vyřešení pojištění hráčů. Bylo však rozhodnuto zápas odehrát, protože žádné soutěže nebyly oficiálně odloženy a Baník prohrál vysoko 3:10. Výbor Baníku kladl trenérovi za vinu, že jinak připravené hráče rozpoložil a odvolal jej v obavě o další výsledky a cíl - kvalifikaci do I. NHL.

Leška s Karolákem v týdeníku Slovácko na svoji obranu uvedli, že odehrát utkání bylo nesprávné rozhodnutí, hráči byli pod nátlakem, nacházeli se v psychickém stresu, a tomu odpovídal výsledek. Výbor naopak tvrdil, že napětí vnesl do mužstva sám trenér, a že již delší dobu ztrácí autoritu. Prohlášení vydali též hráči, kteří byli pro pokojné vyřešení situace mezi výborem a bývalým trenérem a uvedli, že jsou připraveni dokončit sezonu a vybojovat pro Hodonín první ligu. Po odvolání Lešky odmítl nabídku ke trénování jeho dosavadní asistent Karolák, který podporoval jeho stanovisko. Odešel také vedoucí mužstva Karel Matějíček st., nahradil ho Tomáš Navrátil.


Postup Baníku do první ligy s gólmanem Čechmánkem

Sezona 1989/90 jakoby chtěla kopírovat změny politické a společenské, byla v mnoha ohledech dramatická a jejím největším přínosem byla první liga pro Hodonín. Baník na začátku opět posílil některými hráči. Do branky přišel na střídavé hostování z TJG pozdější reprezentant a mistr světa Roman Čechmánek, chytal i jeho kolega Richard Hrazdíra, na soupisce byl i Michal Simon a dorostenec Milan Černý. Obranu tvořili Radek Patočka ze Zetoru, Zdeněk Valošek z Ústí, Robert Svoboda na hostování z Gottwaldova, dále Rostislav Dočekal, Milan Mikulášek, Miloslav Sedlák, Alois Miklík, Pavel Petřík. V útoku se na přestup z TJG objevil Jan Kašík, Lubomír Václavíček, dále Miloš Říha, Karel Buřič, Petr Havelka, Milan Dobiášek, Jaroslav Sedlář, Stanislav Kytlica, Tomáš Janota, Emil Šnoblt ml., Petr Krupica, Roman Němčický, Otakar Čajka, Jiří Bohunský, Pavel Prčík.

Zahajovací utkání měl Baník sehrát se Žďasem Žďár, tým měl ale vážnou nehodu. Prvním byl tak zápas s Kopřivnicí, kterou Baník doma porazil 8:3, poté zdolal Žďár 9:1. Po slibném začátku přišla zakolísání v Havířově a Přerově. 18. listopadu 1989 Baník porazil Zbrojovku Vsetín 5:3. Po následných remízách 4:4 v Třebíči a s Havířovem rozjeli Drtiči vítěznou sérii, kterou narušila jen vysoká prohra 3:10 ve Vsetíně, poté ztratili ještě body v Přerově, ale dotáhli boj do prvenství v tabulce.

Klíčové pro postup bylo utkání posledního kola ve Vyškově. Z patnácti stovek diváků v hledišti byla dobrá polovina hodonínských příznivců. Hosté s Čechmánkem v brance dali dva rychlé góly, v první minutě Buřič ve druhé pak Dobiášek, na konci třetí třetiny po vyrovnání soupeře pak rozhodovali Říha a opět Dobiášek. S druhým Přerovem v tabulce měl Baník shodný bodový zisk 44, ale lepší skóre 147:89. Následovala kvalifikace vítězů tří skupin II. NHL o postup do I. NHL, tedy druhé nejvyšší soutěže (nejvyšší byla tehdy celostátní I. liga). V prvním kole podlehl Baník v Sokolově 0:1, pak doma porazil Racek Pardubice 4:1, zdolal Baník Sokolov 9:5 a prohrál v Pardubicích 4:5. V kvalifikaci skončil druhý, ale do první ligy nakonec postoupily všechny tři celky, neboť první liga se rozšiřovala na čtrnáct účastníků. Nejlepším střelcem byl Karel Buřič s 21 brankami, nejslušnějším hráčem Alois Miklík, pouze jednou vyloučený. Baník stihl během sezony mimo jiné přátelské utkání s kanadským amatérským celkem Cougars Hockey Club, který hned po novém roce porazil 9:2.

Zatímco svoboda přišla do Československa po jedenačtyřiceti letech, druhá nejvyšší hokejová soutěž se na hodonínský led vrátila po velmi dlouhých letech osmadvaceti.


Premiéra v první národní s Kepákem

Sezona 1990/91 byla pro Baník Hodonín premiérovou ve druhé nejvyšší české lize (I. ČNHL, Česká národní hokejová liga) a návratem hodonínského hokeje do soutěže této úrovně po osmadvaceti letech. Trenérem se stal zasloužilý mistr sportu Zdeněk Kepák, dlouholetý hráč Komety, později její hlavní trenér, též kormidelník béčka Komety v Třebíči a Gottwaldova, šéftrenér mládeže a vedoucí tréninkového střediska mládeže. Po angažmá v Zetoru v roce 1990 odešel na tři sezony do Hodonína a vždy se s mužstvem dostal do play off.

Asistentem se stal dosavadní trenér Miloš Říha, vedoucího mužstva Tomáše Navrátila opět vystřídal Karel Matějíček st. Sestavu tvořili brankáři Michal Simon, Pavel Novotný, Roman Svačina (hostování z AC Zlín), obránci Miroslav Kořený (přestup ze Zlína), Libor Galko (přestup z DS Olomouc), Josef Kuja (přestup ze ZVL Skalica), Lubor Šnoblt, Rostislav Dočekal, Milan Mikulášek, Radek Patočka, Zdeněk Valošek, Jaroslav Vedral (hostování ze Zetoru), Alois Miklík, Martin Pospíšil, Martin Vaščák a Jan Krajíček (hostování z AC Zlín), Tibor Janás, útočníci Petr Havelka, Miloš Říha, Tomáš Janota, Karel Buřič, Milan Dobiášek, Jan Kašík, Roman Němčický (přestup z TJ Zlín), Emil Šnoblt ml., Stanislav Kytlica, Petr Krupica, Jaroslav Sedlář, Lubomír Požárek (přestup z AC Zlín), Jiří Tomek (střídavý start z AC Zlín), Pavel Všianský (přestup ze Zetoru), David Bauer.

I. ČNHL v premiérové sezoně Baníku Hodonín 1990/91 tvořila tato mužstva: Zetor Brno, Slavia Praha IPS, HC Brno, Slezan Opava, VTJ Písek, VTJ Tábor, VTJ Pardubice, Stadion Hradec Králové, Baník ČSA Karviná, Baník Sokolov, AŠ Mladá Boleslav, Šumavan Vimperk. a TŽ Třinec. Po první části soutěže patřilo Baníku Hodonín v roli nováčka soutěže vzhledem k její náročnosti dobré osmé místo, prvních šest celků tvořilo finálovou skupinu. V konečné tabulce si pak Baník ještě o místo polepšil.

Vrcholem sezony bylo utkání s exligovým a vedoucím celkem Zetorem Brno na domácím ledě 12. prosince 1990. Hodonínští měli hostům co vracet, v prvním utkání podlehli v Brně 2:5. O střetnutí byl obrovský zájem v celém okolí a v ochozech se tísnilo asi šest tisíc diváků. V dramatickém jihomoravském derby byli úspěšnější hosté, když zvítězili těsně 5:4 po třetinách 3:1, 1:2, 1:1. Branky za obětavě hrající domácí dávali Buřič, Valošek, Požárek a Němčický. Na konci sezony se po pětiletém působení v Hodoníně rozloučil hráč a asistent trenéra Miloš Říha a odešel trénovat do ligového Zlína. V nadcházející sezoně jej nahradil Karel Buřič.


Text je použit z knihy Osudy hokeje na Hodonínsku vydané roku 2005 OS ČSTV Hodonín, s laskavým svolením autorů Ivo Cencingera a Eduarda Mezery. 

Tabulka

P Tým Tým Z S B
1. ZNO Znojmo 5 27:10 15
2. HOD Hodonín 6 21:18 12
3. KOP Kopřivnice 6 20:16 10
4. ZNS Žďár nad Sázavou 5 20:17 9
5. VEL Velké Meziříčí 2 8:8 3
6. OPA Opava 5 15:20 3
7. NJI Nový Jičín 5 10:19 3
8. VAL Valašské Meziříčí 4 11:24 2

Hlavní partneři

Město Hodonín KM beta KM Travel Delimax Autorenova SaZ Motičák
 

Partneři

Swietelski MetLife vista car Reality Veselý Lázně Hodonín levier maspro vinný dům repress gapa teza rybářská bašta lesnictví autocenturm glos LS Obchod Podlahy Skočík Soukromá moravská směnárna
 

Mediální partneři

rádio jih Televize Slovácko Hodonínský Deník
 
Copyright © 2003-2021 SHK Hodonín & eSports.cz, s.r.o. | Informace o autorských právech | RSS