Před začátkem druhé ligy

Před začátkem druhé ligy
čtvrtek 10.9.2009 | Jan Hochman

Šestá sezona Drtičů ve druhé lize je doslova za dveřmi a je tak nejlepší doba na to, představit si soupeře, se kterými se budou naši hokejisté od 12. září až do začátku jara pravidelně utkávat. Po odstoupení Poruby a Šternberku je v naší skupině 12 mužstev. Jediným nováčkem je klub z Frýdku-Místku. Co je u soupeřů nového a jak se jim podařila příprava, to už se dozvíte v následujícím článku.

 
 

HC Frýdek-Místek

Bilance přátelských utkání: 2-0-0-0-4, skóre 13:31

Frýdek-Místek je jediným nováčkem v letošním ročníku druhé ligy. Účast v ní si vybojoval na konci března v kvalifikačních bojích a zaslouženě postoupil do třetí nejvyšší soutěže v zemi. Na soupisce klubu z šedesátitisícového města je momentálně neuvěřitelných 53 hráčů, takže bohužel nejsme schopni odhadnout, kdo že za „FM“ nastoupí a kdo že by mohl být hlavním tahounem mužstva. Z devítičlenné skupiny brankářů se špatně odhaduje i muž číslo jedna v bráně.

Nováček z Frýdku odehrál druhý nejmenší počet přípravných utkání - a to šest. Z nich vyhrál jen dvě. Doma se jim podařilo přehrát přerovské Zubry 3:2 a v Jičíně nečekaně zvítězili 4:3. Jinak ale výsledky moc za řeč nestály a klubu ze Slezska vázne hlavně produktivita. Hráči Frýdku-Místku vstřelili průměrně 2,16 a obdrželi 5,16 branky na zápas.
Prostějov – Frýdek–Místek 6:0		  Frýdek-Místek – Přerov   3:2
Frýdek-Místek – Prostějov 2:6		  Nový Jičín – Frýdek-Místek 3:4
Frýdek-Místek – Nový Jičín 3:7		  Přerov – Frýdek-Místek   7:1


VSK Technika Blansko

Bilance přátelských utkání: 6-0-0-0-2, skóre 32:23

Brněnští vysokoškoláci si po nedobrovolném odchodu ze svého „domova“ v brněnských Hokejových halách dětí a mládeže, hledali nové místo, kde by mohl tým VSK nerušeně hrát druhou ligu. Azyl nakonec našli v nedalekém Blansku, kam se, podle slov činovníků klubu, minimálně na rok brněnský klub stěhuje. Nedobrá situace v klubu se odrazila i na odchodech většiny opor. Dvě z nich (Jan Korotvička a Martin Špok) jsou momentálně v kádru Drtičů, další jsou v nedaleké Břeclavi. Torzo brněnského kádru doplnil například bývalý hráč Blanska Štěpán Hrůza, nebo někdejší Drtič Petr Veselý. V bráně se v přípravě objevil další navrátilec na místo činu - Ondřej Jirkův. Jeho konkurenty by měli být zkušený Pavel Nešťák a mladičký, stále ještě 19ti letý Josef Novák.

Oslabená VSK Technika Blansko hrála přípravu spíše se slabšími celky. Výjimkou byly jen duely s Prostějovem, které oba vysokoškoláci prohráli a nevstřelili branku a také dvojzápas s Břeclaví, které naopak oba vyhráli o gól hráči Blanska. VSK odehrálo přátelák i s účastníkem KP - Moravskými Budějovicemi, které porazili 5:3. Blanenští vstřelili průměrně 4,00 a obdrželi 2,87 branky na zápas.
Žďár nad S. - Blansko   3:7		  Blansko - Pelhřimov    5:2
Blansko - Prostějov    0:1		  Prostějov - Blansko    6:0
Blansko - Břeclav     3:2		  Břeclav - Blansko     3:4
Pelhřimov - Blansko    3:8		  Blansko - Mor. Buděj.   5:3


HC Uničov

Bilance přátelských utkání: 3-0-1-0-1, skóre 17:17

Uničov se přes léto transformoval do neoficiální farmy šumperských Draků, tak aspoň hlásá Olomoucký deník. Pětice ex-šumperských mu ale dává docela zapravdu. Ještě loni totiž hájili barvy Draků současní hráči Uničova Peška, Přikryl, Malý, Peksa a Čížek. Ze Šternberka přišli brankář Pekař, obránce Stříteský a útočník Jurák. Zvláště od posledně jmenovaného si v Uničově hodně slibují. Odešli naopak oba Rajnohové (oba do Blanska), golman Tihlář do Přerova, Ševčík do Vsetína a Pekr zakotvil v Šumperku. V mužstvu už není ani trojice Frieb, Bahula a Šindler.

HC Uničov odehrál pouhých pět přípravných utkání. Ve dvou duelech s Přerovem si každý tým připsal po jedné výhře. Doma porazili Žďár 3:2 a v odvetě ve Žďáru se pak domácí s Uničovem rozešli smírně 5:5. V posledním přípravném zápase vyhráli „Sršni“ doma s Horním Benešovem 6:3. Uničovští vstřelili i obdrželi průměrně 3,40 branky na zápas.
Uničov – Žďár nad S.    3:2       Uničov - Přerov      0:6
Přerov - Uničov      1:3       Žďár nad S. - Uničov    5:5
Uničov - Horní Benešov   6:3


HC Břeclav

Bilance přátelských utkání: 5-0-0-0-5, skóre 38:29

Břeclavští ve své loňské obnovené premiéře ve druhé lize rozhodně neudělali úplnou ostudu a nebýt špatné první poloviny základní části, mohlo to být ještě lepší. Vedení břeclavských Lvů angažovalo před sezonou bývalého trenéra SHK Svatopluka Číhala. Přišly i posily a usilovně se tak pracovalo na tom, aby se neopakoval špatný vstup do soutěže. Z Hodonína přišel Oldřich Matušek, z brněnské Techniky pak Jan Habrovec, Zdeněk Mráz, Jiří Sedláček a další ex-Drtič Jiří Zapletal. Ze Šternberku posílil Lvy Jakub Klimovič a Jan Zapletal. Golmanskou jedničkou by měl být, stejně jako loni, Jaroslav Chvátal.

Příprava vyšla Lvům tak napůl. Z deseti utkání odcházeli z ledu pětkrát jako vítězové, pětkrát jako poražení. Doma byli úspěšní třikrát, když porazili Trnavu (6:2), rezervu rakouského Salzburgu (4:1) a deklasovali 8:1 Senicu. Venku přehráli i na podruhé Trnavu a vítězství vezli i z utkání ve Žďáru. Hodonínské Drtiče se jim nepodařilo porazit ani jednou, stejně tak se Břeclavi „dařilo“ s Blanskem. Břeclavští vstřelili průměrně 3,80 a obdrželi 2,90 branky na zápas.
Hodonín - Břeclav     5:2		  Břeclav - Hodonín     2:6
Žďár nad S. - Břeclav   1:5		  Břeclav - Senica      8:1
Blansko - Břeclav     3:2		  Břeclav - Salzburg     4:1
Břeclav - Trnava      6:2		  Trnava - Břeclav      4:6
Senica - Břeclav      2:0		  Břeclav - Blansko     3:4


HC Nový Jičín

Bilance přátelských utkání: 2-0-1-1-4, skóre 33:28

O klubu z Nového Jičína se během léta švitořilo, že zmizí díky finančním problémům z druholigové mapy. Nakonec se ale zvěsti nepotvrdily a narozdíl od Šternberku další z již tradičních účastníků třetí nejvyšší hokejové soutěže v Česku novojičínští ve druhé lize pokračují. V klubu proběhla velká generační výměna. V obraně na místo Slabého, Hübla, Vašuta a Hruškovského, přišli bratři Hruškové (Šternberk), lotyšský bek Andis Cirulis a navrátilec Jaroslav Petružálek. Z Poruby, která úplně zrušila mužskou kategorii, se k jičínským připojil Marek Pavlačka, jenž ale čeká, jak se vyvine situace kolem přestupů ostravského klubu. Z prvoligové Olomouce přišel Michal Šimo, který naposledy působil v Uničově a který by podle představ jičínského managementu měl zacelit díru po Kamilu Glabazňovi, který odešel do Opavy. V brance je nejstarším mužem teprve dvacetiletý Jiří Slovák (Olomouc), záda by mu měli krýt ještě o rok mladší Kozák a Polonyi.

Jičín hrál přípravu, až na závěrečnou vyjímku v podobě Kopřivnice, s kluby, se kterými se bude potkávat i v soutěžních zápasech nové sezony. Tato konfrontace ale vyzněla jasně pro soupeře z východní skupiny 2. ligy. Porazit dokázali jičínští jen nováčka z Frýdku-Místku a to ještě jen jednou. V odvetě podlehli doma 4:3. Aktivní skóre a lepší náladu zařídilo až poslední povinné vítězství 9:0 nad účastníkem KP z Kopřivnice. Jičínští vstřelili průměrně 4,12 a obdrželi 3,50 branky na zápas.
Orlová - Nový Jičín    5:4		  Nový Jičín - Val. Mez.   1:4
Nový Jičín - Orlová    3:4sn	  Val. Mez. - Nový Jičín   4:4
Nový Jičín - Vsetín    2:4		  Nový Jičín - Fr. Místek  3:4
Fr. Místek - Nový Jičín  3:7		  Nový Jičín - Kopřivnice  9:0


HC Zubr Přerov

Bilance přátelských utkání: 2-1-0-0-5, skóre 28:24

Hlavní událostí okolo přerovských Zubrů byla rekonstrukce tamního zimního stadionu, který po velkých stavebních úpravách ještě není zcela dokončen a Zubři tenhle skluz, zaviněný průtahy na začátku stavby, řeší výměnou pořadatelství a v prvních kolech budou hrát Zubři asi jen „venku“. Tým trenéra Oslizla posílil v létě velezkušený obránce Patrik Luža, v Přerově zůstala dvojice Ditrich-Sprušil, která hlavně předloni hodně proháněla všechny soupeře. Na soupisce naopak nenajdeme Vladimíra Kočaru, který dva roky hájil i barvy hodonínských Drtičů. Jedničkou v bráně by měl být sedmadvacetiletý Radek Tihlář.

Bilance Zubrů z přípravy mohla být vyrovnaná, nebýt branky 4 vteřiny před koncem utkání ve Frýdku-Místku, a která zařídila výhru domácích 3:2. V odvetě, která se díky rekonstrukci přerovského ZS hrála v Uničově už dostal Frýdek pěkný příděl sedmi branek. Výhru si hráči Přerova připsali v Uničově i s domácím celkem a také v Kroměříži, kde porazili Bobry z ValMezu 4:3 na nájezdy. Přerovští vstřelili průměrně 3,50 a obdrželi 3,00 branky na zápas.
Přerov - Opava       3:5		  Frýdek-Místek - Přerov   3:2
Opava - Přerov       5:2		  Uničov - Přerov      0:6
Přerov - Val. Meziříčí   4:3sn	  Přerov - Frýdek-Místek   7:1
Val. Meziříčí - Přerov   4:3		  Přerov - Uničov      1:3	


Slezan Opava

Bilance přátelských utkání: 6-1-0-1-2, skóre 41:33

I letos tak bude tým kouče Suchánka, který je již několik let téměř v neměnném složení, určitě aspirovat na nejvyšší příčky východní skupiny 2. ligy. Mezi nejnebezpečnější hráče bude, tak jako v předešlých letech, patřit především Tomáš Měch, Michal Kukol, Lukáš Černý nebo David Kovalovský. Do týmu se dobře zapracovává i nováček Kamil Glabazňa. Jedničkou v bráně by měl být dvaadvacetiletý David Iláš.

Z deseti přípravných zápasů Slezan odešel poražen jen třikrát. Dokázal si připsat výhru jak nad polskou Osvětimí, tak i nad (staro)novým účastníkem první ligy - šumperským Salithem. Opavští vstřelili průměrně 4,10 a obdrželi 3,33 branky na zápas.
Vsetín - Opava       4:4	      Osvětim - Opava      2:5
Opava - Vsetín       6:4		  Orlová - Opava       5:6sn
Šumperk - Opava      5:2		  Opava - Orlová       3:4sn
Přerov - Opava       3:5	 	  Opava - Šumperk      4:3
Opava - Přerov       5:2	 	  Opava - Osvětim      1:3


HC Bobři Valašské Meziříčí

Bilance přátelských utkání: 6-0-1-1-2, skóre 38:35

Valaši byli loni jedním z největších překvapení soutěže. Účast v semifinále by před sezonou čekal jen málokdo, ale účast dvou hráčů ostravské Sarezy, která celý tým jasně vedla, byla znát. Dvojice Dalibor Sochorek - Pavel Šebesta posbírala dohromady podle serveru hokej.cz ve 43 utkáních neuvěřitelných 171 bodů a i díky nim disponovali Bobři nejproduktivnějším útokem v lize. Ale „ValMez“ nejsou jen Šebesta a Sochorek. Známá druholigová jména jsou i Lhotský, Matějný nebo Dvořák. Z Poruby přišel Lukáš Vnenk, v přípravě se v dresu Bobrů objevil i ex-zlínský Tomáš Brunec. V bráně by měl, stejně jako loni, plnit roli jedničky Michal Krumpoch.

Loňský semifinalista a druhý tým z Valašska, odehrál desítku přípravných utkání. Připsali si na své konto skalp polského Zaglebie Sosnowiec, prohráli a vyhráli jak se Vsetínem, tak s Přerovem a na závěr podlehli slovenským Piešťanům 1:5. Valaško-meziříčští vstřelili průměrně 3,80 a obdrželi 3,50 branky na zápas.
Val. Meziříčí - Sosnowiec 7:5		  N. Jičín - Val. Meziříčí  1:4
Val. Meziříčí - Vsetín   5:4		  Val. Meziříčí - N. Jičín  4:4
Vsetín - Val. Meziříčí   6:2		  Val. Meziříčí - Piešťany  4:2
Přerov - Val. Meziříčí   4:3sn	  Val. Meziříčí - Pov. Byst. 4:1
Val. Meziříčí - Přerov   4:3		  Piešťany - Val. Meziříčí  5:1


HC Orlová

Bilance přátelských utkání: 4-2-0-0-1, skóre 36:27

Pro klub z Orlové je nejlepší předsezonní zprávou, že i v nadcházejícím ručníku bude jejich barvy hájit brankář Dušan Šafránek, který byl jedním ze strůjců loňské velmi povedené sezony. Stejně tak se ve Slezsku těší z podpisu hostování havířovského Karla Vydry. Velkou letní posilou je beze sporu i příchod Alexandra Hegegyho, který působil mimo jiné i u Draků ze Šumperka. Stálicemi orlovského klubu jsou i Vít Stránský, Martin Potočný nebo Petr Grygar.

Slovan odehrál sedm přípravných zápasů a jen jednou odešel z ledu poražen. V polovině přípravného období doma podlehli hokejisté Orlové opavskému Slezanu. Kromě výher nad Jičínem či v odvetě s Opavou, porazili i polské celky z Osvětimi a 2x tým z Jastrzebie. Orlovští vstřelili průměrně 5,14 a obdrželi 3,85 branky na zápas.
Orlová – Nový Jičín    5:4		  Opava – Orlová       3:4sn
Nový Jičín – Orlová    3:4sn	  Osvětim – Orlová      2:3
Orlová – Jastrzebie    6:3		  Jastrzebie – Orlová    6:9
Orlová – Opava       5:6				


HK Jestřábi Prostějov

Bilance přátelských utkání: 5-0-1-0-2, skóre 33:19

Dalším z týmů, který by měl podle předsezonních prognóz hrát o nejvyšší pozice, jsou prostějovští Jestřábi. Trenér Aleš Flašar poskládal přes léto mužstvo, které je, dle jeho vlastních slov, složeno i z „grázlů“, kteří potřebovali dostat druhou šanci. Na oficiální soupisce je sice zatím jen 14 hráčů, ale v přípravě se v prostějovském dresu představili například 1. ligou i Extraligou protřelí Lukáš Duba nebo Michal Šafařík. Známá druholigová jména jsou i Michal Rak (dříve Přerov), Zdeněk Novosad (Šumperk) nebo třeba Richard Kučírek (VSK Technika Brno). Brankářský post je zatím velkou neznámou, protože na soupisce uvádí HK jméno jediného golmana - osmnáctiletého Filipa Hrubana. V přípravě ale místo hlavního brankáře obsadil Adam Vrba, sedmadvacetiletý golman se zkušenostmi z norské i lotyšské ligy.

Prostějovští Jestřábi měli během přípravy nejpevnější defenzivu ze všech dvanácti mužstev naší skupiny. Golman Vrba dokonce třikrát udržel čisté konto. Podlehli jen v exhibici s Jágr Teamem a v Šumperku. Tomu ale na samý konec přípravy porážku vrátili. Prostějovští vstřelili průměrně 4,12 a obdrželi 2,37 branky na zápas.
Blansko - Prostějov   0:1		  Havl. Brod - Prostějov  3:3
Prostějov - Fr. Místek  6:0		  Prostějov - Blansko   6:0
Fr. Místek - Prostějov  2:6		  Šumperk - Prostějov   4:2
Prostějov - Jágr Team  4:6		  Prostějov - Šumperk   5:4


Valašský Hokejový Klub

Bilance přátelských utkání: 3-0-1-0-6, skóre 31:40

Loňský přemožitel hodonínských hokejistů a nástupce slavného „Vsetínského zázraku“ z druhé poloviny devadesátých let minulého století - VHK Vsetín - prošel v létě docela velkou obměnou kádru a také jednou důležitou změnou. Od letošního roku je totiž klub z Valašska oficiální „farmou“ extraligového Zlína. To jde poznat i na posilách, s kterými může Viktor Hlobil počítat. Erika Hrňu a Martina Podešvu (návrat do Třince) či Pavla Marka a Dalibora Gergelu (kteří ukončili kariéru) by měli nahradit zlínští Lukáš Matula, Jan Matějka a hlavně Petr Mokrejš, kteří mají na Lapač vyřízeny střídavé starty. V bráně by měl být opět jasnou jedničkou Lukáš Plšek. Deklarovaná zlínská podpora by měla vyústit v co nejrychlejší postup VHK Vsetín do první ligy. Zda-li se to Valachům podaří již letos, se teprve uvidí. Pomoci by jim měl i jasný brankář číslo jedna - Lukáš Plšek.

Vsetín v přípravě vyhrál jen třetinu svých utkání. Porazil jen doma „ValMez“ a venku Jičín a slovenské Piešťany. Druhá polovina přípravy se hráčům VHK nedařila vůbec, když vázla jak obrana, tak střelecká potence. Vsetínští vstřelili průměrně 3,10 a obdrželi 4,00 branky na zápas.
Vsetín - Opava       4:4		  Havířov - Vsetín      4:2
Opava - Vsetín       6:4		  Vsetín - Zlín       1:7
Val. Meziříčí - Vsetín   5:4		  Piešťany - Vsetín     0:3
Vsetín - Val. Meziříčí   6:2		  Vsetín - Havířov      2:4
Nový Jičín - Vsetín    2:4		  Vsetín - Piešťany     1:6


SHK Hodonín

Bilance přátelských utkání: 8-0-0-1-4, skóre 54:36

Hodonínské Drtiče opustil po nečekaném vyřazení ve čtvrtfinále loňského play-off trenér Číhal a vedení tak shánělo nového trenéra. Toho našlo v osmapadesátiletém Svatopluku Kosíkovi, který se chopil „žezla“ 7. dubna a začal pomalu skládat tým pro novou sezonu. Změn v kádru bylo, ostatně tak jako každý rok, spousta. Odešlo hned dvanáct hráčů loňské sestavy a na jejich místa přišlo čtrnáct nových. Z loňských opor odešli například Tomáš Protivný (Znojmo), Vladimír Kýhos (Znojmo-Břeclav), Martin Zábranský (Olomouc) nebo Milan Čárský (konec aktivní činnosti). Za ně se vedení klubu ale podařilo sehnat více než jen adekvátní náhrady. Do brankoviště přibyl k Michalu Holešovi Marek Stacho, v obraně trojice urostlých beků Boris Flamík, Jozef Salajka a navrátilec Radek Šimeček. A útok? Ten je bezpochyby o třídu silnější, než minulý rok. Jména jako Lubomír Vaškovič, Tomáš Vrba, Martin Špok, Jan Korotvička a Martin Hollý se hodonínští fanoušci hodně rychle a rádi naučili už během přípravného období a letošní sezona slibuje opět krásnou a zajímavou podívanou.

Drtiči odehráli největší porci přípravných duelů a za měsíc jich stihli celkem třináct. Osm z nich dokázali vyhrát. Dva skalpy Břeclavi, Trnavy i Senice, k nim výhra nad Topolčanami a cenná výhra v exhibici s Jágr Teamem 9:6. Poraženi odešli hodonínští dvakrát jen s Piešťanami a to doma až po samostatných nájezdech. Nad síly Drtičů byl i rakouský celek Vienna Capitals, reprezentace Slovenska do 20ti let a díky špatné druhé třetině prohráli vysoko i v Topolčanech. Hodonínští vstřelili průměrně 4,15 a obdrželi 2,76 branky na zápas.
Hodonín - Břeclav     5:2		  Hodonín - Topoľčany    6:0
Hodonín - Piešťany     4:5sn	  Vienna - Hodonín      3:1
Hodonín - SVK ´20     4:7		  Hodonín - Senica      3:1
Hodonín - Jágr Team    9:6		  Hodonín - Trnava      3:2
Piešťany - Hodonín     3:0		  Senica - Hodonín      1:2
Topoľčany - Hodonín    7:3		  Trnava - Hodonín      2:8
Břeclav - Hodonín     2:6	


Celková tabulka přípravy druholigových celků sk. Východ:

 1. SHK Hodonín         13  8 0 0 1 4  46:34  25
 2. Slezan Opava        10  6 1 0 1 2  41:33  21
 3. HC Bobři Valašské Meziříčí 10  6 0 1 1 2  38:35  20
 4. VSK Technika Blansko     8  6 0 0 0 2  32:23  18
 5. HK Jestřábi Prostějov    8  5 0 1 0 2  33:19  16
 6. HC Břeclav         10  5 0 0 0 5  38:29  15
 7. HC Slovan Orlová       7  4 2 0 0 1  36:27  14
 8. HC Uničov          5  3 0 1 0 1  17:17  10
 9. Valašský Hokejový Klub   10  3 0 1 0 6  31:40  10
10. HC Nový Jičín        8  2 0 1 1 4  33:28  8
11. HC Zubr Přerov        7  2 1 0 0 4  27:21  7
12. HC Frýdek-Místek       6  2 0 0 0 4  13:31  6


 

Tabulka

P Tým Tým Z S B
1. VEL Velké Meziříčí 3 10:7 9
2. OPA Opava 3 10:6 7
3. NJI Nový Jičín 3 9:15 6
4. KOP Kopřivnice 3 9:9 4
5. VAL Valašské Meziříčí 2 11:3 3
6. ZNS Žďár nad Sázavou 3 12:13 3
7. KMB Kometa Brno B 3 5:9 1
8. HOD Hodonín 2 5:9 0

Hlavní partneři

Město Hodonín KM beta KM Travel Delimax Autorenova
 

Partneři

MetLife vista car Reality Veselý levier maspro vinný dům repress teza rybářská bašta lesnictví autocenturm glos LS Obchod Podlahy Skočík Soukromá moravská směnárna
 

Mediální partneři

rádio jih Televize Slovácko Hodonínský Deník
 
Copyright © 2003-2021 SHK Hodonín & eSports.cz, s.r.o. | Informace o autorských právech | RSS