Osudy hokeje na Hodonínsku - 4. část (Uhřice, Dubňany)

Osudy hokeje na Hodonínsku - 4. část (Uhřice, Dubňany)
středa 27.5.2009 | Jan Hochman

Díky ochotě autorů knihy nesoucí název "Osudy hokeje na hodonínsku - 75 let hokeje v regionu", pánů Ivo Cencingera a Edy Mezery, Vám můžeme přinést historii hokeje nejen ve městě Hodoníně, ale i v okolních městech, vsích či vesničkách od samého počátku tohoto krásného sportu na Hodonínsku. Tentokráte si představíme osudy Uhřic a Dubňan.

 
 

Osudy hokeje na Hodonínsku - Uhřice

Hokejové nadšení se nevyhnulo ani Uhřicím, i když organizovaný hokej měl krátké trvání. Velkou oblibu měl hlavně u mládeže v letech 1954 až 56. S myšlenkou založit hokejové mužstvo přišel kovář Antonín Valihrach, který s kamarády vyrobil branky. Tím ještě víc podnítil zájem o tento sport. Uhřice se zapojily do okrskového turnaje hraného ještě Stavěšicemi a Ždánicemi. Vedení uhřického hokeje se ujali Stanislav Drápal, Zdeněk Bureš a Antonín Valihrach. Každý klub v turnaji vždy delegoval rozhodčího, za Uhřice to byl Stanislav Drápal. Hrálo se jen na kluzištích ve Stavěšicích a Ždánicích, přímo v Uhřicích tehdy vhodná plocha nebyla.

„Úplně první utkání ve Stavěšicích jsme prohráli 1:4, překvapilo nás ale vřelé uvítání zástupců obce i hokejového oddílu,“ vzpomíná Stanislav Drápal. Ten také řídil druhé utkání ve Ždánicích hrané v divoké atmosféře, Uhřice nakonec podlehly 1:3. Po neuznání čtvrté branky se ale museli Uhřičtí narychlo uchýlit do bezpečí před nazlobenými diváky. Mužstvo Uhřic tvořil brankář Petr Bělohoubek, který chytal i se zlámanou hokejkou, a později dostal přezdívku Ikola po vynikajícím finském brankáři, dále Jaroslav Valihrach, Jaroslav Adamec, Antonín Valihrach, Jaroslav Marčík, Josef Marčík, Josef Prokop a další, oporami mužstva byli také dva hráči ze sousedních Žarošic – František Šťastný a Jan Vlach. I po zániku hokejového oddílu ve druhé sezoně z finančních důvodů se samozřejmě dále bruslilo i hrával hokej na každém kousku ledu, později na vybudovaném koupališti.

(pramen: Stanislav Drápal)


Dubňany (Baník)

Dubňanský hokejový oddíl potvrzoval ambice, když dosáhl za dobu své činnosti zajímavých úspěchů a lákal svými výkony početné a vyspělé obecenstvo. Blízkost Hodonína zajistila zvláště v divizních letech oboustrannou výměnu hráčů, také ovšem silnou rivalitu. V Dubňanech existoval dokonce i oddíl krasobruslařský.

Zakládajícími členy hokejového týmu byli v roce 1952 M. a F. Matějíčkovi, V. Blahůšek, J. Měchura, J. Mrkávek, K. Rychlík, J. Fatěna, O. Nečas. První utkání se hrála na rybníku Močidla, kde byly i nízké mantinely. Později se bruslilo i na přírodním kluzišti u učiliště. Do roku 1955 se hrála jen přátelská utkání, poté začalo mužstvo hrát okresní soutěž a setrvalo v ní do roku 1961. Po příchodu zkušeného hráče a trenéra Jaroslava Kolka v roce 1956 vzniklo v Dubňanech i družstvo žáků a dorostenců. Kolek byl ctižádostivý a dobrý organizátor, měl systém a dokázal i sehnat prostředky.

V lednu roku 1959 se otevřelo nové kluziště Na Fabiáně, na místě dnešních tenisových kurtů. Podařilo se to díky podpoře města, obětavosti činovníků oddílu (mj. Kučnica, Škodík, Hanák, Veit) a brigádám. Na betonové ploše přibyly mantinely, osvětlení a později i převlékací kabiny. Součástí slavnostního otevření 11. ledna bylo přátelské utkání se slovenským divizním Tatranem Skalica, který zvítězil 4:2. Do Dubňan přijela 3. února 1960 i velmi populární Rudá hvězda Brno, několikanásobný přeborník ČR. Utkání vidělo kolem tisícovky diváků z Dubňan i širokého okolí, lidé byli nacpáni kolem hřiště i na okolních stromech. Hosté s několika reprezentanty zvítězili po exhibiční hře 16:2 (branky domácích dávali Kolek a Dohnálek).

Velmi úspěšný pro dubňanský hokej byl rok 1961, kdy se tým mužů i dorostenci stali přeborníky okresu, pod vedením trenéra V. Blažka dosáhli tohoto titulu v roce 1962 i žáci. Baník Dubňany postoupil v sezoně 1962/63 po vítězství v krajském přeboru do divize, kde mimo jiné hrál Gottwaldov, Prostějov, Dukla a Slovan Hodonín, Staré Město, Uherský Ostroh, ZKL Brno či KP Brno. Například v roce 1968 hráli domácí se Slovanem Hodonín 2:5 a Dukle podlehli 3:5. V této kvalitní soutěži se Baník Dubňany udržel až do roku 1971. Vysoká úroveň soutěže znamenala i nutnost posílit o zkušené hráče, ze Slovanu Hodonín přišli Kapoun či Pisarovič. Za Dubňany hráli na závěr kariéry také Jiljí Kolařík či Jaroslav Kofroň. Z hodonínské Dukly posílil Dubňany Oldřich Eret a Bronislav Hedvábný, později hrál v Třebíči. Ze Starého Města přišel František Krejčiřík, z Rohatce dvojčata František a Oldřich Hrabovští. Významným odchovancem Dubňan byl Petr Ilčík, který hrál dlouhodobě za Slovan Hodonín. Dalšími odchovanci Dubňan, kteří se uplatnili v okolí, byli například Jaroslav Režný či Lumír Kempa. Nezlomným patriotem, který odolal nabídkám Hodonína, byl Jaromír Kubina. Naopak někteří dubňanští hráči se tam později ocitli jako soupeři.

„Hrával za nás Kuba Řihák z Vacenovic, dojížděl na mopedu a později přestoupil do Slovanu. Když spadli do krajského přeboru, plánovali jsme s nimi utkání a chystali led, bylo to v únoru 1965, svítilo slunce a led byl dost měkký a bořil se. Mysleli jsme, že Hodoňáky zvyklé na tvrdý umělý led porazíme, ale právě Řihák nám tehdy dal dva góly a prohráli jsme nakonec 2:4,“ vzpomíná Petr Ilčík. Za muže Baníku Dubňany hrál už v šestnácti letech a vzpomíná také, jak jej ve čtrnácti přistihl v lese při kouření trenér Josef Kolek. „Zeptal se mě, jestli kouřím a já mu odpověděl, pane Kolek, já to jenom zkouším. A on mi řekl, tak už nechoď na trénink a tehdy jsem s tím rázem přestal,“ vzpomíná Petr Ilčík, další osobnost dubňanského hokeje, později také dlouholetý hráč Slovanu Hodonín. Legendou se stal rovněž brankář Květoslav Rychlý. „Hráli jsme jednou v Prostějově, který se chtěl vrátit do druhé ligy. Naše mužstvo byli většinou chlapi z dolu, takže do Prostějova jeli někteří přímo z šichty. Byli jsme pro ně vesničané a hodně si věřili, ale měli s námi velké problémy a vyhráli jen těsně o gól, Květoš všechno vychytal. Opravdové pozdvižení pak způsobil, když si sundal čepici a ukázal svou plešku,“ líčí Ilčík.

Zájem o hokej v Dubňanech byl poměrně velký, utkání sledovaly stovky diváků a ve velkých mrazech nechyběly nezbytné plucky se slivovicí pro zahřátí. Kromě mládežnických družstev vznikl také druhý celek mužů složený převážně z fotbalistů.

Dubňanské kluziště na místě tenisových kurtů využívali také krasobruslaři, od roku 1964 zde začal fungovat krasobruslařský oddíl Baníku Dubňany. Jednou z bruslařek byla i Anna Grufíková, kterou zpočátku trénoval její otec, později přešla do Slovanu Hodonín. Také dubňanští krasobruslaři zpestřovali ukázkami jízd přestávky v hokejových utkáních, pořádali i vlastní karneval na ledě. Trénovali také často na hodonínském zimním stadionu.

Na přelomu šedesátých a sedmdesátých let byl Baník Dubňany přeřazen do brněnské oblasti, přišly mírné zimy, musel hodně dojíždět a trénovat musel na hodonínském zimním stadionu. Náklady tak z obou důvodů začaly přesahovat pro oddíl únosnou mez. V tehdejší době se v Dubňanech uvažovalo o výstavbě umělé plochy, dokonce bylo k dispozici chladicí zařízení z dolů. Náklady byly ale příliš vysoké, v neprospěch záměru rozhodla i blízkost zimního stadionu v Hodoníně a chlazení nakonec získal jihočeský Písek. Poté, co se Jaroslav Kolek odstěhoval z Dubňan, trénoval mužstvo Jan Košulič a po něm hráč Jaromír Kubina, předsedou byl Jaroslav Kmětík.

Činnost oddílu definitivně skončila v roce 1974. Zimy byly mírné, nedařilo se udržet led. Na místě bývalého kluziště vznikly tenisové kurty.

(zdroje: Dubňany, minulost a současnost moravskoslováckého města; Jaromír Kubina, Petr Ilčík, Anna Jestřábová roz. Grufíková)


Text je použit z knihy Osudy hokeje na Hodonínsku vydané roku 2005 OS ČSTV Hodonín, s laskavým svolením autorů Ivo Cencingera a Eduarda Mezery. 

Tabulka

P Tým Tým Z S B
1. SUM Šumperk 40 211:89 103
2. OPA Opava 40 146:132 68
3. HBR Havl. Brod 40 148:133 67
4. HOD Hodonín 40 148:140 65
5. VAL Val. Meziříčí 40 138:123 64
6. KOP Kopřivnice 40 125:122 58
7. ZNS Žďár n/S 40 138:152 52
8. NJI Nový Jičín 40 118:165 45
9. MBU Mor. Budějovice 40 105:221 18

Hlavní partneři

Město Hodonín KM beta KM Travel Delimax Autorenova SaZ Motičák
 

Partneři

tespra Swietelski vista car MetLife Hotel Krystal Reality Veselý Lázně Hodonín levier maspro bytová správa vinný dům repress abprint gapa lesnictví teza rybářská bašta autocenturm glos LS Obchod Podlahy Skočík Vinný sklep Hotelu Krystal Domi Baterie Soukromá moravská směnárna
 

Mediální partneři

rádio jih Televize Slovácko Hodonínský Deník
 
Copyright © 2003-2020 SHK Hodonín & eSports.cz, s.r.o. | Informace o autorských právech | RSS