INFO:

Slavní odchovanci

Václav Nedomanský (útočník, narozen 14. března 1944 v Hodoníně)

Václav Nedomanský je bezesporu nejen nejslavnější hodonínský odchovanec, ale i jedna z největších osobností historie českého hokeje vůbec. Hokejově vyrůstal právě na jihu Moravy, odkud se v osmnácti letech přesunul do bratislavského Slovanu, kde nakonec strávil dlouhých dvanáct ligových sezon a stal se několikrát nejlepším střelcem soutěže. V jednadvaceti letech se také poprvé představil v reprezentaci - z mistrovství světa v Tampere roku 1965 si odvezl stříbro. Jeho dres s číslem 14 se stával symbolem produktivity.

Na zlato si počkal do roku 1972, čtyři roky předtím získal s reprezentací olympijské stříbro v Grenoblu. Několik let býval nejlepším střelcem československého výběru. V roce 1974 se Nedomanský stal nejproduktivnějším hráčem, nejlepším střelcem a také nejlepším nahrávačem ligy, po mistrovství světa byl zařazen do All Star turnaje a v létě pláchl totalitnímu režimu za velkou louži do týmu Toronto Toros, hrající ve WHA, tehdejší konkurenci NHL. O rok později byl nejproduktivnějším hráčem týmu a obdržel také cenu pro nejslušnějšího hráče soutěže.

Od roku 1978 nastupoval za Detroit Red Wings, a stal se prvním Čechoslovákem, který zazářil v severoamerické NHL. Později přešel do St. Louis a hráčskou kariéru ukončil jako nejstarší hráč v poli v osmatřiceti letech u týmu, který jej už v roce 1967 draftoval - New York Rangers. Poté krátce působil jako trenér, pak se začal věnovat práci evropského skauta pro tým Los Angeles. Nedomanský má kanadské občanství, je ženatý a má dvě dcery a syna Václava, s rodinou žije v Kalifornii. Nejen v devadesátých letech se živě zajímal i o osud hodonínského hokeje a zimního stadionu, který nese od léta 2014 jeho jméno.

Václav Nedomanský odehrál v československé lize během 12 sezon 419 zápasů a nastřílel 369 gólů. V reprezentaci je pak s 220 zápasy a 163 góly dodnes nejlepším střelcem historie reprezentačního týmu. Pokud se do statistiky připočtou i zásahy z elitních evropských a zámořských soutěží, je kanonýr Nedomanský se 795 trefami druhým nejlepším střelců za fenomenálním Jaromírem Jágrem a před dalším „kladeňákem“ Milanem Novým. Je také členem Síně slávy Mezinárodní hokejové federace. V roce 2002 byl spolu s Jozefem Golonkou, Vladimírem Dzurillou, Peterem Šťastným, Jánem Starším a dalšími uveden i do slovenské Síně slávy.

Na statistiky Václava Nedomanského se můžete podívat například na serveru eurohockey.com.Břetislav Kocourek (obránce, narozen 9. února 1944 v Hodoníně)

Spoluhráč Václava Nedomanského Břetislav Kocourek je další ze skupiny nadějných mladíků, kteří vyrostli pod vedením legendárního trenéra Drahomíra Gajoše. Z Hodonína odešel v roce 1963 na vojnu do Dukly Litoměřice, následoval přesun na východní Slovensko do Košic a pak už zamířil na dlouhých devět let do moravské metropole.

V dresu brněnské Komety, resp. tehdejšího ZKL Brno, získal Břetislav Kocourek v sezoně 1965/66 mistrovský titul a ve stejném ročníku se podílel i na výhře svého týmu v Evropské hokejové lize. Později si v brněnských službách připsal ještě tři druhá a dvě třetí místa. Připsal si i starty v B týmu Československé reprezentace.

Na statistiky Břetislava Kocourka se můžete podívat například na serveru hckometa.wz.cz.Svatopluk Číhal (útočník, narozen 27. listopadu 1947 v Lužicích)

Odchovanec hodonínského hokeje pochází z nedalekých Lužic. Byl jedním z nejšikovnějších útočníků, kteří u řeky Moravy vyrostli, a proto po něm ve čtyřiadvaceti letech sáhlo Brno. V barvách ZKL a posléze Zetoru odehrál celkem deset sezon v nejvyšší soutěži, ve kterých nastoupil k 338 zápasům, v nichž posbíral 187 bodů. Se 109 brankami je stále na 18. místě historické střelecké tabulky Komety.

Od roku 1990 je profesionálním trenérem. Působil v Itálii a ve švýcarské extralize. Po návratu ze zahraničí byl krátce u HC Brno, od poloviny sezony 2003/2004 začal trénovat Kometu Brno a pomohl jí zachránit prvoligovou příslušnost, s asistentem Lubomírem Oslizlem ji vedl až do poloviny října roku 2005. Tehdy se rozhodl odejít a prakticky po 35 letech se vrátil do Hodonína jako trenér SHK a u kormidla vydržel až do konce sezony 2008/09.

Ke kormidlu Drtičů se pak ještě vrátil i se svým věrným asistentem Arnoštem Šiflem po šesti zápasech ročníku 2010/11, aby v polovině následující sezony odešel do Žďáru nad Sázavou.

Na statistiky Svatopluka Číhala se můžete podívat například na serveru hckometa.wz.cz.Josef Duchoslav (útočník, narozen 12. března 1967 v Hodoníně)

Dravý útočník s nezaměnitelnou černou kšticí měl už od mládí čich na góly. S hokejem začal v rodném Hodoníně, ve čtrnácti letech odešel na učení do Brna, kde stabilně hrával v dresu Zetoru od dorostu až po muže. Později působil i v Dukle Litoměřice, Jindřichově Hradci, Dukle Jihlava, Nitře, Přerově, Ytongu Brno či Třinci.

Už v sedmnácti letech debutoval v dresu ZKL Zetor Brno po boku nejvýraznějšího brněnského talentu a pozdějšího hráče NHL Roberta Krona, poté spolu hráli i v nejvyšší československé soutěži. Byl také členem širšího výběru seniorské reprezentace ČR, mistrem ČSSR mladšího dorostu, několikanásobným nejlepším hráčem dorostenecké ligy i několikanásobným nejlepším střelcem I. ligy.

V Hodoníně se opět mihl na začátku devadesátých let, kdy v tehdy prvoligovém Baníku odehrál pár zápasů. Další návrat se konal až po znovuobnovení ledních sportů v Hodoníně. V sezoně 2002/03 se stal se 33 body nejproduktivnějším Drtičem v Krajském přeboru, k postupu však ani tento střelech nepomohl. Oranžovo-modré barvy hájil i v následující sezoně, rok nato strávil v Břeclavi a svou aktivní kariéru zakončil u brněnských Buldoků.

Na statistiky Josefa Duchoslava se můžete podívat například na serveru hckometa.wz.cz.Martin Hlavačka (obránce, narozen 21. září 1975 v Hodoníně)


Po legendárním Václavu Nedomanském je druhým hodonínským rodákem, kterému se podařilo obléknout vysněný dres národní seniorské reprezentace. Postavou nevysoký, zato velmi robustní zadák, se už v 16 letech ještě jako útočník dokázal probojovat do prvního mužstva hodonínských Drtičů, sklízejícího úspěchy v první lize (Baník Hodonín, 1992/1993). V roce 1994 směřovala jeho cesta do extraligového Zlína, který však měl nabitou soupisku mladými hráči a uvolnil ho do prvoligového Přerova.

V roce 1996 odešel Hlavačka zkusit štěstí do Dubnice a Martina, hrajících první slovenskou ligu. Během tří let se stal jedním z nejvýraznějších beků druhé nejvyšší soutěže, který vedle obrovské síly měl i smysl pro založení útočné akce a čich na góly od modré čáry. To zaujalo extraligovou trenčínskou Duklu, jež po hodonínském rodákovi sáhla v roce 1999 a vrátila ho zpět do velkého hokeje. Martin se jí odvděčil spoustou branek, stal se vůdčí osobností týmu, která se nebála rozdat tvrdou ránu, stále však pošilhával po české nejvyšší soutěži.

Po dvou sezonách, v nichž ve finále neúspěšně bojoval o titul mistra Slovenska, přišel vysněný přestup do Karlových Varů. Ze rváče se rázem stal disciplinovaný hokejista a nejlepší hráč západočeského klubu. Ale Becherovka svoji oporu a také nejproduktivnějšího beka celé extraligy v roce 2003 nejprve zapůjčila na play off rakouskému Grazu, a poté prodala do finského Ilvesu Tampere. Zahraniční stáž považoval Hlavačka za obrovskou šanci připomenout se stavitelům národního mužstva, což vyšlo už v zimě roku 2003. Na poslední chvíli byl trenérem Slavomírem Lenerem povolán do reprezentačního výběru, jenž hájil barvy České republiky na prestižním turnaji Euro Hockey Tour - Švédských hokejových hrách.

Do Stockholmu Hlavačka odletěl 4. února, svůj debut si odbyl ještě týž den proti domácím Tre Kronor. Na led pod střechu mamutí haly Globen vyjel po boku ostříleného internacionála Libora Procházky, v dalších dvou utkáních s Kanadou a Ruskem hájil modrou lajnu i ve dvojici s Františkem Kučerou, Michalem Sýkorou, Radimem Tesaříkem a Robertem Kántorem. Jako nováček nezářil, avšak ani nezklamal a patřil k lepší části české defenzívy. Během třech zápasů se mu nenaskytla šance předvést svoji nejsilnější zbraň - tvrdou střelu, několikrát ale předvedl důraznou hru tělem či pohotovost a poziční zkušenost. Premiéra to byla vydařená, takže po návratu domů jeho cena dosáhla vrcholu.

Ve Skandinávii však vydržel pouze do poloviny soutěže, neboť od trenéra Václava Sýkory nedostával příliš příležitostí. Rozvázaní smlouvy bylo rychlé a Hlavačkův agent Spálenka domluvil angažmá v předním týmu ruské superligy - Torpedu Jaroslavl. Osmadvacetiletý hokejista nastupoval pod trenérem Šuplerem v obranné dvojici s hvězdným Dmitrijem Juškjevičem, jenže nevydařené čtvrtfinále play off znamenalo další přesun do ještě známějšího klubu CSKA Moskva.

Silná konkurence ale Martina nepustila na soupisku a obránce se statistikami útočníka si musel začít hledat nový dres. Zájem mělo opět zahraničí, Třinec, Znojmo i Pardubice, nakonec ale na něj ukázal trenér Šindel a Martin Hlavačka putoval do pražské Sparty, kde v pátek 9. září 2005 začal svoji další extraligovou pouť. Nebyla dlouhá, jak si asi sám představoval, neboť Spartě se celkově nedařilo a začátkem října 2005 vyměnila Hlavačku do Liberce.

Následovala angažmá ve Slavii, Zlíně, a bratislavském Slovanu. Ještě jednou se Martin Hlavačka vrátil do svého milovaného Trenčína a svou pouť po nejvyšších soutěžích celé Evropy zakončil v sezoně 2010/11 v Nitře. O rok později se vrátil do svého rodného města, aby pomohl Drtičům k vítězství v základní části 2. ligy, následně i k titulu mistra a vidět jej bylo i v bohužel neúspěšných kvalifikačních bojích o první ligu. Po sezoně 2011/12 Martin Hlavačka svou aktivní kariéru ukončil.

Na statistiky Martina Hlavačky se můžete podívat například na serveru eurohockey.com.Martin Vyrůbalík (obránce, narozen 29. ledna 1981 v Hodoníně)


Profil Martina Vyrůbalíka bude doplněn.

Na statistiky Martina Vyrůbalíka se můžete podívat například na serveru eurohockey.com.Stanislav Balán (útočník, narozen 30. ledna 1986 v Hodoníně)


Vytáhlý útočník narozený v Hodoníně měl podobné hokejové začátky jako jeho současný reprezentační kolega Ondra Šmach. Po nájezdu asijských trhovců jej rodiče začali vozit do Zlína, kde plně prokázal a ještě více rozvinul hokejový talent.

Balán se stal oporou zlínského dorostu a juniorky a v sezoně 2003/2004 byl poprvé zapsán do širšího kádru extraligového týmu HC Hamé. Nemohl tudíž chybět ani v mládežnických reprezentacích a je také majitelem bronzových medailí z MS osmnáctiletých v Minsku (2004) a světového šampionátu hráčů do 20 let v USA. Ve druhém kole kanadského juniorského draftu (CHL Import Draft 2005, týká se klubů z Western Hockey League, Ontario Hockey League a Quebec Major Hockey League) si ho vybral americký Portland.

Také Balán se vrátil do rodného města v řadách české osmnáctky bojující v srpnu o Junior Cup 2004, za dalších pár měsíců si během hostování dokonce několikrát vyzkoušel druholigový dres SHK Hodonín. V roce 2004 si jej v sedmém kole draftu NHL vybral tým Nashville Predators. Po zámořské štaci se mladý útočník vrátil do svého mateřského klubu ve Zlíně, kde působil celých pět sezon, během sezon absolvoval několik střídavých startů v nižší soutěži (Třebíč, Prostějov, Jihlava). V roce 2011 se pral o místo v sestavě právě začínajícího klubu KHL, a to v HC Lev Poprad. Leč po několika odehraných zápasech se musel spokojit v popradském týmu hrající slovenskou nejvyšší soutěž.

Na statistiky Stanislava Balána se můžete podívat například na serveru eurohockey.com.Ondřej Šmach (obránce, narozen 21. srpna 1986 v Hodoníně)


Talentovaný obránce patří ke generaci hráčů, která na hodonínském ledě udělala pouze úvodní krůčky, a poté musela za svým osudovým sportem směřovat mimo rodné město. U náhradního sportu, tedy fotbalu, dlouho nepobyl. Hokejová dorostenecká léta strávil v nedaleké Skalici (SR), odkud následoval přesun do juniorky Ytongu Brno.

Seniorský hokej poprvé okusil v Prostějově, premiéru v nejvyšší domácí soutěži si odbyl v sezoně 2004/2005 v dresu Znojemských Orlů. Znojmo ho také vysílalo na zkušenou v řadách brněnské Komety, od 16 let byl pravidelně zván na akce mládežnických reprezentačních výběrů. K nejcennějším úspěchům jeho začínající kariéry patří bronzová medaile z MS osmnáctiletých v Minsku (2004), stejný kov získal i světovém šampionátu hráčů do 20 let v amerických městech Grand Forks a Thief River Falls (2005). Své umění rodnému Hodonínu Šmach předvedl v roce 2004, kdy se zde konal Světový pohár juniorů a pohyblivý bek byl jednou z opor české osmnáctky.

Od sezony 2007/2008 projevilo o Šmacha zájem extraligové Kladno, kde setrval čtyři sezony. Ve středočeském klubu nepatřil mezi nejproduktivnější hráče, zatímco sezonu 2008/09 ve Skalici zakončil se součtem 32 kanadských bodů a stal se nejlépe bodujícím obráncem záhoráckého klubu. Následně se vrátil do Čech, kde hájil barvy Mladé Boleslavi. Ta jej ale ke konci sezony uvolnila do Ústí nad Labem, kde působí i v současnosti.

Na statistiky Ondřeje Šmacha se můžete podívat například na serveru eurohockey.com.Petr Obdržálek (útočník, narozen 26. září 1986 v Hodoníně)


Profil Petra Obdržálka bude doplněn.

Na statistiky Petra Obdržálka se můžete podívat například na serveru eurohockey.com.Michal Kempný (obránce, narozen 8. září 1990 v Hodoníně)


Profil Michala Kempného bude doplněn.

Na statistiky Michala Kempného se můžete podívat například na serveru eurohockey.com.Marek Růžička (útočník, narozen 10. dubna 1995 v Hodoníně)


Profil Marka Růžičky bude doplněn.

Na statistiky Marka Růžičky se můžete podívat například na serveru eurohockey.com.

Tabulka

P Tým Tým Z S B
1. VSE Vsetín 40 201:90 109
2. POR Poruba 40 177:129 77
3. SUM Šumperk 40 165:133 74
4. HOD Hodonín 40 157:153 64
5. OPA Opava 40 123:130 60
6. VAL Val. Meziříčí 40 123:151 47
7. NJI Nový Jičín 40 118:138 45
8. KOP Kopřivnice 40 139:186 42
9. TEC Technika 40 98:191 22

Aktuálně na webu


Sezóna odchovanců aneb jak se letos dařilo #4

Jako se kvapem chýlí ke svému konci sezóna 2016-17, míří do svého závěru i náš velký přehled letošního ročníku odchovanců. I tento díl si si pro sebe uzmou hodonínské „mladé pušky“. Dnes vám představíme další tři nadějné mladíky, kteří započali své kariéry na Slovácku a následně se vydali za hokejem do širých koutů Moravy. 17.5.2017


ROZHOVOR: Češi porazili Francii a jsou blízko čtvrtfinále, asistencí se na výhře podílel i Michal Kempný

Velmi důležité vítězství dnes v Paříži zaznamenali čeští reprezentanti. Jistotu však Jandačovi svěřenci ještě nemají. V souboji s domácí Francií šlo oběma týmům o hodně, díky výhře 5:2 Češi rázně vykročili vstříc čtvrtfinále. Čtvrtou trefu české reprezentace připravil krásnou přihrávkou z obranného pásma až na útočnou modrou čáru obránce Michal Kempný, kterého po utkání vyzpovídal náš zpravodaj přímo v pařížské hale Bercy. 14.5.2017


Ligová čísla: V konkurenci všech týmů se Drtiči v individuálních statistikách rozhodně neztratili

Druholigová sezona 2016-17 už pár týdnů patří minulostí a tak přichází ideální a tradiční čas na malé ohlédnutí se za uplynulým ročníkem. Hodonínští hokejisté se po třech letech umístili mezi čtyřmi nejlepšími celky moravské skupiny a týmové výsledky se pochopitelně promítly i do hráčských statistik. Jak si vedli hodonínští Drtiči v konkurenci celé východní skupiny druhé ligy? Odpověď je jednoduchá - velmi dobře! Více už v následujícím článku. 10.5.2017

Copyright © 2003-2017 SHK Hodonín & eSports.cz, s.r.o. | Informace o autorských právech | RSS