INFO: Semifinále: Vsetín - Hodonín 3:1 (2:3pp, 4:2, 5:2, 5:2), Poruba - Šumperk 3:2 (5:4pp, 5:4, 2:4, 1:2, 4:1) | Finále: Vsetín - Poruba 2:0 (5:1, 4:2)

Historie ledního hokeje v Hodoníně

a jeho blízkém i vzdálenějším okolí v minulém století

V bývalé Československé republice byla v roce 1931 založena ČS liga kanadského hokeje. Roku 1932 se otevřel první zimní stadion na pražské Štvanici. Hned v roce 1933 se tam konalo i světové mistrovství, titul si odvezli Američané před Kanadou a Čechoslováky. Roku 1937 byl sehrán první ročník české nejvyšší hokejové soutěže za účasti LTC Praha, Sparty Praha, Českých Budějovic, Popradu, Vítkovic, Troppaueru EV, Slavie a Mladé Boleslavi.

Roku 1938 bylo už v Československu registrováno více než pět tisíc hráčů ve 268 klubech. Vznikaly přitom další, rozvoj a oblibu tohoto sportu nezabrzdila ani okupace. Právě v té době se domácí hokejová soutěž konsolidovala, kromě ligy a čtyř divizí se hrály i první až čtvrté třídy v tehdejších župách. Roku 1947 Československo vybojovalo na 14. mistrovství světa a 25. mistrovství Evropy v Praze historicky první zlaté medaile.

Po druhé světové válce rostly stadiony i kluziště s umělým ledem jako houby po dešti. Praha začala ztrácet výsadu hokejového velkoměsta, kvalitní hokej se hrál i na Moravě. V Brně a na Slovácku vznikaly slibné líhně, například v Uherském Ostrohu či Hodoníně. Klubů kvapem přibývalo, v roce 1935 vznikla v Uherském Hradišti Slovácká župa hokejová.

Problémem však začínalo být udržení přírodních ledových ploch po celou dobu soutěží, mnohé oddíly začaly narážet na časové, organizační a finanční potíže, v šedesátých a sedmdesátých letech postupně zanikaly, hráči odcházeli do center. Významným počinem pro regionální hokej i krasobruslení bylo dokončení zimního stadionu v Hodoníně v roce 1958.

Lední hokej by nemohl existovat bez nadšení hráčů, přízně sponzorů, ale ani bez divácké podpory. Právě svou rychlostí, dynamikou, bojovností, zvraty a tím, že produkuje hvězdy, se stal fenoménem pro miliony fanoušků a český hokej patří ke světové špičce.O úspěchy se přímo i nepřímo zasloužili někteří hokejisté, ale i funkcionáři, trenéři nebo rozhodčí, kteří začínali nebo působili právě na Hodonínsku.

Bruslaři i hokejisty ožívá v zimě téměř každá větší zamrzlá plocha v blízkosti lidských obydlí. Organizovanému hokeji se dařilo všude tam, kde byly vhodné ledové plochy, nesměli chybět ani nadšenci a propagátoři tohoto dynamického sportu. Ti to zpočátku zkoušeli nesměle, později začali upravovat a budovat nová hřiště, na vhodných místech stříkat led, sháněli výstroj, zakládali kluby, budovali zázemí a více či méně se zapojovali do soutěží. Někde hokejové období trvalo krátce, jinde mělo delší tradici, vždy jej ale provázelo zanícení, sportovní hrdost a bojovnost.

Na Hodonínsku existovaly kluby ve více městech a obcích. Některé se zapojily do soutěží, jiné hrály pro zábavu s okolními mužstvy a v okrskových turnajích. Hokej hráli většinou fotbalisté, kteří tak měli sportovní vyžití i v zimě. Na zápasy se chodilo pěšky, jezdilo na kole či na různých zapůjčených vozidlech. Nevyzpytatelné přírodní podmínky nedovolovaly často soutěže dokončovat, postupně nastávaly komplikace s cestováním, nákladná výbava, příprava a údržba hřiště a další problémy ekonomické i organizační. Kluby postupně zanikaly, zvláště v šedesátých letech minulého století. Později začaly některé podniky, zvláště družstva, podporovat svoje oddíly v takzvané odborářské lize hrané na zimním stadionu v Hodoníně. Tam se postupně soustředilo hokejové dění a krasobruslení. Hodonínský zimní stadion se svého času honosil nejkvalitnějším ledem v republice.

Přinášíme vám seriál, mapující osudy hokeje na Hodonínsku i přímo v Hodoníně od jeho počátků přes dočasné přerušení činnosti v devadesátých létech až po první léta znovuzrození nejpopulárnějšího zimního sportu v našem městě.


Ivo Cencinger, Eduard Mezera - Osudy hokeje na Hodonínsku

75 let ledního hokeje v regionu


Kniha mapuje na 250 stranách hokejové dění uplynulých 75 let v našem regionu.Kromě historických dat obsahuje spoustu dobových fotografií. Knihu můžete zakoupit v obchodě Shop 33 na ZS Teza, nebo v internetovém obchodě marken.cz.


Tabulka

P Tým Tým Z S B
1. VSE Vsetín 40 201:90 109
2. POR Poruba 40 177:129 77
3. SUM Šumperk 40 165:133 74
4. HOD Hodonín 40 157:153 64
5. OPA Opava 40 123:130 60
6. VAL Val. Meziříčí 40 123:151 47
7. NJI Nový Jičín 40 118:138 45
8. KOP Kopřivnice 40 139:186 42
9. TEC Technika 40 98:191 22

Aktuálně na webu


„Kabina fungovala a šlapala celou sezonu na jedničku,“ říká kapitán hodonínských Drtičů Petr Peš

Poprvé v kariéře vedl Petr PEŠ celou sezonu Drtiče jako vůdce s céčkem na hrudi. A svou roli určitě zvládl na výbornou. „Všichni kluci, kteří tady letos byli, tak sezonu odmakali od začátku až do samotného konce,“ říká hrající ikona slováckého mužstva, která dovedla své mužstvo až do semifinále letošního playoff. Zda ale budeme kapitána SHK vídat v oranžovo-modrém dresu i v příštích sezonách, není v tuto chvíli rozhodnuto. „Uvidíme, jestli budu pokračovat. Je to hlavně z rodinných důvodů,“ přiznává populární hodonínský útočník. 25.3.2017


„Permici ještě nemám, ale určitě si ji pořídím,“ říká loučící se legenda Petr Pokorný

Po dlouhých třinácti letech ve službách Drtičů končí jedna z největších postav novodobé historie hodonínského hokeje. Čtvrté semifinálové utkání se Vsetínem bylo pro oporu zadních řad a dlouholetého kapitána Drtičů Petra POKORNÉHO posledním v jeho bohaté kariéře. „Lepšího soupeře jsem si na rozlučku nemohl přát. Vsetín byl lepší, pořád má zvuk. I když jsme s ním vypadli, potrápili jsme ho pořádně,“ říká vyškovský odchovanec, který v dresu Drtičů nastupoval nepřetržitě od sezony 2004-05. 22.3.2017


GAME HIGHLIGHTS: Vsetín - Hodonín (ohlédnutí za sérií)

To nejlepší z celé semifinálové série playoff 2. ligy skupiny Východ mezi Vsetínem a Hodonínem v reportáži Televize Slovácko a kameramana Pavla Hodese. 21.3.2017

Copyright © 2003-2017 SHK Hodonín & eSports.cz, s.r.o. | Informace o autorských právech | RSS