Sezóna odchovanců aneb jak se letos dařilo #4

Sezóna odchovanců aneb jak se letos dařilo #4
neděle 14.5.2017 | Petr Svoboda

Jako se kvapem chýlí ke svému konci sezóna 2016-17, míří do svého závěru i náš velký přehled letošního ročníku odchovanců. I tento díl si si pro sebe uzmou hodonínské „mladé pušky“. Dnes vám představíme další tři nadějné mladíky, kteří započali své kariéry na Slovácku a následně se vydali za hokejem do širých koutů Moravy.

 
 

Čtvrtou část našeho seriálu o odchovancích načíná čtrnáctiletý útočník, který má přes svůj nízký věk už mnoho zkušeností. Pavel Matěj v sezóně 2014/15 opustil hodonínské barvy a zamířil na Vysočinu, kde nastupoval za tamní tým Rebelů. Svými výkony si Matěj řekl o místo v českém výběru na turnaji World Selects Invitational, tedy akci, na které v minulosti svými výkony uchvacovaly současné hvězdy NHL jako Aaron Ekblad, Filip Forsberg nebo Jeff Skinner.

Mladého forvarda si tehdy do výběru Czech Selects vyhlédl kouč Miroslav Barus, který jej nepřehlédnul ani o sezónu později a vzal jej na turnaj do lotyšské Rigy. Po těchto zkušenostech se Matěj přesunul opět domů do Hodonína. Jeho domácí angažmá však netrvalo příliš dlouho. „Byli se na mě koukat na celkem dost zápasech. Sledovali, jestli sbírám body. jak se mi daří a tak. Potom tátovi zavolali, že by mě chtěli do Třince. Věděl jsem, že budu muset z Hodonína odejít do lepší soutěže. Měl jsem celkem dost nabídek, ale Třinec a Chomutov byly nejlepší. Chomutov je daleko, a tak jsem se nakonec rozhodl pro Třinec. Šla tam se mnou mamka, takže to bylo pro mě lehčí,“ líčil rohatecký rodák svoji cestu na sever Moravy.

Angažmá v městě železáren pro našeho odchovance zpočátku nebylo moc jednoduché, především kvůli zranění, které jej obralo o začátek ročníku. Přesto všechno však hodnotil sezónu pozitivně. „Základní část jsme vyhráli. V nadstavbě jsme skončili třetí, ale měli jsme tam sérii několika proher v řadě To nám tu sezónu celkem pokazilo. V playoff jsme vypadli bohužel v prvním kole s Havířovem. Hráli jsme celkem dobře, škoda,“ posteskl si. Navzdory brzkému konci v playoff, si mladý snajpr nemohl stěžovat. „Jsem tady velmi spokojený. Dostával jsem dost času na ledě. Je zde skvělé zázemí a super tréninky, navíc se sešla fakt dobrá parta“.

Pavel Matěj ve své první sezóně podával výborné výkony. Ve třiceti zápasech si mladičký ostrostřelec připsal jednatřicet bodů za jednadvacet gólových zásahů a deset asistencí. Další dvě branky a jednu asistenci zapsal ve třech zápasech vyřazovací části a jen tak potvrdil svůj velký potenciál, který by rád v příští sezóně ukázal také ve starším dorostu Ocelářů.


Druhým do party je čtrnáctiletý brankář Martin Lidák. Zatímco jeho o šest let starší bratr Patrik válčí za chomutovské Piráty, Martin si hledá do velkého hokeje jinou cestu. Vše začalo stejně, jako u Pavla Matěje, a sice výběry Czech Selects, ve kterých je mladičký lapač kotoučů zapsán od roku 2014 a spolu s dalšími hokejovými nadějemi objíždí turnaje, soustředění, výběrové kempy a další akce. Díky tomuto byl jedním z členů devatenáctičlenné výpravy, která se před dvěma lety podívala do italského Bolzana na již zmiňovaný turnaj World Selects Invitational, kde se poměřily síly několika evropských a zámořských výběrů. Martin Lidák zde neudělal žádnou ostudu, ba naopak, byl velkou oporou mladých českých reprezentantů, což neuniklo oku zkušených trenérů v tomto výběru a po dalších účastech v Czech Selects přišla první změna angažmá.

„Do Vsetína jsem se dostal přes pana Baruse, jelikož od roku 2014 působím v Czech Selectu a pan Barus tam trénuje, takže mě po posledním turnaji v Helsinkách oslovil, jel jsem na zkoušku a poté jsem se v klubu udržel,“ líčí velká naděje hodonínské brankářské školy.

Přestože Lidák nastupoval ve vyšší věkové kategorii, držel si velmi dobré výsledky a tomu byl úměrný i jeho čas na ledě. Hodonínský rodák se ve žlutozeleném dresu představil patnáctkrát v základní části a velkou měrou přispěl také k překvapivému postupu do playoff. „Sezónu bych ohodnotil velmi dobře. Původně jsme byli adepti na sestup z Extraligy, ale navzdory očekávání jsme se zvládli probojovat do playoff. Z mého úhlu pohledu šlo o velkou zkušenost, především do další sezóny. Odchytal jsem patnáct zápasů v základní části a následně i jeden a půl zápasu v playoff, což je na to, že jsem hráč ročníku 2003, velmi dobré. Samozřejmě, za tohle všechno děkuji trenérům, kteří mi věřili a vkládali do mě důvěru,“ říká vděčně.

Start prvního angažmá se tak mladému brankáři povedl na výbornou a už tak netrpělivě vyhlíží další sezónu, ve které bude moci opět prokazovat své schopnosti. „Spokojený určitě jsem a ačkoliv jsem hrál se staršíma klukama, vzali mě do party v pohodě. Jinak, co se týče klubu a příležitostí, jaké jsem nedostal, nemůžu si stěžovat. Je to dobré,“ říká závěrem Lidák, jehož velkým snem je zachytat si jednou v NHL.


Čtvrtý díl našeho přehlede letošní sezóny hráčů, kteří načali svoji kariéru na hodonínském zimáku, uzavírá další příslušník skupiny hráčů, kteří spojili svoji nejbližší budoucnost s týmem HC Oceláři Třinec. Jedná se o třináctiletého Alexandra Kašpárka. Ten byl už v dresu mladých Drtičů zvyklý sbírat velké hromady kanadských bodů, což byl jeden z důvodů, proč nakonec měnil dres. „Když jsme hráli s Hodonínem asi v Boskovicích, po příjezdu domů volal mamce nějaký pán, jestli bych si nechtěl jít zkusit zatrénovat za Třinec. Dostal jsem se tam přes skauta který v sezóně sledoval můj herní projev i chování mimo led. Dále mi k přestupu hodně pomohli trenéři, kterým za to moc děkuji,“ řekl mladý střelec, kterého tak čekalo stěhování do neznámých míst.

Začátky jsou pro každého mladého hráče těžké a jiné to nebylo ani pro Kašpárka. „Všechno tu je náročnější. První dva měsíce to bylo trochu těžší, hlavně jsem si musel zvyknout na nové prostředí, ale už je to dobré,“ doplnil talentovaný mladík, který nastupoval s hráči, kteří byli mnohdy o tři roky starší, ale přesto se mezi nimi neztratil a v třinecké U16 vstřelil v osmnácti zápasech skvělých šest branek. Přesto se ale někdy neubránil myšlenkám na domov. „Letos se mi celkem dařilo. Odehrál jsem pár zápasů za mladší dorost a dokonce jsem dostal šanci i v playoff​, které nám sice moc nevyšlo, ale i tak jsem byl rád. Jsem tady spokojený. Je to tu skvělé, jen mi někdy chybí ten starý dobrý Hodonín, trenéři a bývalí spoluhráči,“ řekl Kašpárek.

„Škola je tady dobře přizpůsobena hokeji, takže s tímhle žádný problém není,“ libuje si mladičký útočník, který mohl být s letošním ročníkem velmi spokojen i z týmového hlediska. „Z týmového pohledu to bylo dobré. Za osmou třídu jsme skončili na druhém místě a za mladší dorost jsme vyhráli základní část, ale pak jsme bohužel vypadli hned v prvním kole s Havířovem. Následující sezóna bude snad lepší,“ doplnil hodonínský odchovanec, který stráví příští ročník opět v třineckém dresu a doufá, že sezóna 2017/18 pro něj bude úspěšná. „Příští sezónu se mi snad bude dařit minimálně stejně. Hlavně doufám, že to dotáhneme dále jako celek a dotáhneme to do nějakého vítězného konce,“ řekl závěrem talentovaný forvard.


Všechny díly

Sezóna odchovanců aneb jak se letos dařilo #1

Sezóna odchovanců aneb jak se letos dařilo #2

Sezóna odchovanců aneb jak se letos dařilo #3

Sezóna odchovanců aneb jak se letos dařilo #4

Sezóna odchovanců aneb jak se letos dařilo #5

Sezóna odchovanců aneb jak se letos dařilo #6 

Tabulka

P Tým Tým Z S B
1. POR Poruba 42 192:118 87
2. HOD Hodonín 42 183:130 83
3. SUM Šumperk 42 181:118 75
4. VAL Val. Meziříčí 42 134:150 55
5. NJI Nový Jičín 42 111:147 55
6. KOP Kopřivnice 42 126:169 53
7. OPA Opava 42 114:209 33
Copyright © 2003-2018 SHK Hodonín & eSports.cz, s.r.o. | Informace o autorských právech | RSS